Pieczone placuszki z cukinii z pesto i parmezanem

Pogoda za oknem taka mało wakacyjna, wolnych dni w kalendarzu coraz mniej, a ja powoli myślę o jesieni. Równa to się jednemu, zmianie menu. Truskawki, maliny czy szparagówka zaczną zmieniać się w śliwki, cukinię i dynię. Nie narzekam. Może trochę szkoda mi, wszystkiego. Wielkim krokami nadchodzi też szkoła. Ta myśl akurat nie jest dla mnie taka straszna, bo już brakuje mi większego zorganizowania i zmobilizowania do nauki. Co więcej, wiąże się to z cowieczornym/corannym rytuałem przygotowywania lunchboxów. Smaczny, zbilansowany i zdrowy posiłek jest dla absolutnym priorytetem. Poświecę nawet pół godziny snu albo zrobienie zadania na matematykę. Sama musi być.

Nadarzyła się okazja na wdrażanie nowego pomysłu. Tata przywiózł od babci 6 dorodnych cukinii o wspólnej wadze 10kg. Kochana babcia chyba hoduje je tylko dla mnie. Jako gorliwy zwolennik tego pięknego warzywa nie musiałem być długo namawiany (w sumie to nie byłem w ogóle) do wymyślania co z nimi zrobić. Na pierwszy ogień poszły placuszki. Każdy zna, ale odświeżyłem ich smak pozostając w klimacie włoskich wakacji za pomocą pesto i parmezanu. Co najważniejsze, nie chciałem ich smażyć. Pieczone stały się zdecydowanie lżejsze i na pewno nie ubrudzę sobie paluszków przed historią.

Pieczone placuszki z cukinii z pesto i parmezanem 4

Pieczone placuszki z cukinii z pesto i parmezanem
na 18 sporej wielkości placuszków pieczonych w dwóch turach lub 24 mniejsze*
1,5kg cukinii
130g mąki ryżowej, jaglanej lub pszennej jeśli lubisz
4 szczęśliwe, małe jajka
cebula
3 ząbki czosnku
1/2 szklanki startego parmezanu
2 łyżki pesto genovese
pieprz
sól

Zetrzyj cukinie na tarce o średnich oczkach lub pomóż sobie robotem kuchennym zaopatrzonym w odpowiednie ostrza. Pierwsza opcja przy takiej ilości cukinii może być troszkę czasochłonna. Przełóż do miski i posyp pełnymi 4 łyżeczkami soli. Odstaw na 20 minut, minimum 10. Co jakiś czas odciskając z wody. Od tego momentu zależy czy Wasze placuszki będą ładne się prezentowały. Cebulę pokrój w małą kostkę, czosnek zetrzyj lub przepuść przez praskę, ser zetrzyj. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza.

Pieczone placuszki z cukinii z pesto i parmezanem 5

Kiedy cukinia będzie gotowa, przepłucz ją z nadmiernej ilości soli. Nie zapomnij o tym, bo placuszki nie będą jadalne. Jeszcze raz, najdokładniej odsącz. Przełóż do miski i dodaj resztę składników – mąkę, jajka, cebulę, czosnek, parmezan, pesto. Dopraw pieprzem i ostrożnie solą, masa będzie jeszcze słona od sera. Na pergaminie wykładaj po łyżce ciasta. Możesz zrobić 18 sporej wielkości placuszków lub 24 mniejszych. Piecz na dwie rundy po 30 – 40 minut*. Pyszne na ciepło z dodatkową ilością pesto i sera lub sosu pomidorowego albo na zimno do szkoły z takim samymi dodatkami. Smacznego i jeśli macie jakieś pytania/wątpliwości zostawicie komentarz, a ja na pewno szybko pomogę!

* możesz zrobić placuszki z połowy ilości składników lub drugą usmażyć na maśle klarowanym czy oliwie i zjeść chrupkie na obiad

Wasz,

rozkoszny

Pieczone placuszki z cukinii z pesto i parmezanem 6

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on twitter

11 komentarzy

Koszyk Smaków 5 września, 2016 - 1:02 pm

Placki wyglądają pysznie! Zapraszamy do dzielenia się swoimi przepisami w naszym serwisie 🙂

Reply
Marta 9 czerwca, 2020 - 11:26 pm

Planuję jutro zrobić placuszki według Twojego przepisu 😍 Czy mógłbyś dokładniej wytłumaczyć jak wypłukać cukinię z soli?
Pozdrowienia,
Marta

Reply
rozkoszny 9 czerwca, 2020 - 11:55 pm

Po prostu na sitku!

Reply
Ewa 12 marca, 2021 - 8:54 pm

Czy w czasie pieczenia obracamy placuszki?

Reply
rozkoszny 13 marca, 2021 - 10:34 am

nie trzeba

Reply
Bernadetta 10 lipca, 2021 - 7:24 pm

Czy można pominąć pesto lub czymś je zastąpić?

Reply
Maria 24 sierpnia, 2021 - 1:32 pm

Czy można pominąć pesto?

Reply
Alicja 6 maja, 2022 - 8:42 pm

Zastanawiam sie jeszcze nad jakimś akcentem do tych placoszkow na następny raz.. jak pisales sos pomidorowy,by pasował, ale akurat to u mnie odpada :/ z czym jeszcze to mozna byłby skomponować?

Reply
dorota Kotowska 6 lipca, 2023 - 11:50 am

Piec w termoobiegu czy gora dol?

Reply
rozkoszny 10 lipca, 2023 - 3:16 pm

góra-dół

Reply
Bartek 11 września, 2024 - 9:03 pm

Wyszło super, a jako dip polecam sos czosnkowo – koperkowy, na bazie jogurtu naturalnego. Chyba nie wyobrażam sobie lepszego do tego dania!

Reply

Leave a Comment