Barszcz to zupa braterstwa polsko-ukraińskiego. Każdy robi ją inaczej, ale idea pozostaje ta sama. Barszcz ukraiński jest tak sycący i bogaty w warzywa, że przypomina niemal gulasz. Sekretem wegetariańskiej wersji jest garść suszonych borowików i ukraińska zażarka, czyli skarmelizowane warzywa będące pysznymi tłuściutkimi kąskami pływającymi w zupie.
Ten przepis pojawia się nie bez powodu. To akt solidarności z naszymi ukraińskim braćmi i siostrami, którzy zostali barbarzyńsko zaatakowani. Nie wyobrażam sobie nawet, co muszą czuć, nie wiedząc do dalej. Cieszę się jednak, że Polacy tak szybko się zmobilizowali, ochoczo pomagając. Ukraina to bardzo bliskim nam kraj, wiele nas łączy. Choćby właśnie kuchnia, w której tak wiele podobieństw.
Poprzez gotowanie można okazać wsparcie, nawet symboliczne. Zróbcie więc ten barszcz bliskim, niosąc w sercu poszkodowanych konfliktu, a później przeleje ile jesteście w stanie na Polską Akcję Humanitarną, która od lat pomaga cywilom dotkniętym mrokiem wojen.
Wegetariański barszcz ukraiński aka kresowy
4 – 6 porcji
1 średnia marchew
1 czerwona papryka
3 łyżki oliwy extra virgin
1 łyżka masła
1 cebula, drobno posiekana
1 ząbek czosnku, pokrojony w plasterki
2 liście laurowe
3 ziarna ziela angielskiego
1 goździk
1 łyżeczka wędzonej papryki
1 łyżka suszonego majeranku
1 łyżka koncentratu pomidorowego
2 – 3 buraki (500 g), obrane i starte na tarce o grubych oczkach
2 ziemniaki (300 g), obrane i starte na tarce o grubych oczkach
3 – 4 suszone grzyby
5 szklanek (1,2 l) warzywnego bulionu lub wody
1 puszka (400 g) czerwonej fasoli, odsączonej
sok z połowy cytryny
świeżo mielony pieprz
kwaśna śmietana 18%, do podania
koperek, do podania
olej rzepakowy tłoczony na zimno, do podania
1. Marchew i czerwoną paprykę pokrój w cienkie słupki. Oliwę rozgrzej w dużym garnku, najlepiej o grubym dnie, np. żeliwnym. Smaż pokrojone warzywa ze szczodrą szczyptą soli, aż zmiękną i skarmelizują, nabierając czarnych poparzeń. Takie warzywa w kuchni ukraińskiej nazywa się zażarką. Zdejmij je z patelni i odstaw na później.
2. W tym samym garnku rozgrzej masło. Smaż cebulę wraz z czosnkiem, liśćmi laurowymi, zielem angielskim, goździkami i ½ łyżeczką soli, aż będzie szklista, około 5 – 6 minut. Wsyp wędzoną paprykę i majeranek. Przesmażaj do uwolnienia aromatów, 30 sekund. Dodaj koncentrat pomidorowy. Przesmażaj jeszcze 2 – 3 minuty, aż lekko pociemnieje – zaostrzysz w ten sposób jego umamiczny smak.
3. Dodaj buraki, ziemniaki, suszone grzyby i bulion warzywny lub wodę. Jeśli używasz tego drugiego, solidnie posól barszcz, około ½ – 1 łyżeczką soli. Gotuj około 15 minut, aż warzywa zmiękną. Dodaj wcześniej podsmażoną paprykę i marchewkę, a także czerwoną fasolę. Gotuj jeszcze 5 minut, aby wszystko przeszło smakiem. Dopraw sokiem z połowy cytryny, świeżo mielonym pieprzem i ewentualnie solą.
4. Barszcz ukraiński podawaj z kleksem kwaśnej śmietany i koprem. Jeśli masz pod ręką olej rzepakowy tłoczony na zimno, jego chlust dobrze tutaj zrobi. Tradycyjnie barszcz podaje się drożdżowymi bułeczkami, pampuchami, ale kawałek chleba obsmarowany grubo masłem też podoła wyzwaniu.
Rady/porady
Nie pomijaj żadnych przypraw. Bez nich barszczyk wyjdzie płytki w smaku.
Nie zapomnij pochwalić się, wstawiając zdjęcie na Instagram z hasztagiem #rozkoszny, oznaczając mnie, abym Cię znalazł! Jeśli jeszcze nie śledzisz bloga na Instagramie i Facebooku, a chcesz być na bieżąco, koniecznie to nadrób.
Wasz,
Rozkoszny
18 komentarzy
Dziękuje Rozkoszny! Barszcz wyszedł absolutnie przepyszny!
Cieszę się <3
Genialny
<3
Czy jest opcja, aby zamienić na coś czerwoną fasolę- średnio za nią przepadam?
Czy można czymś zastąpić suszone grzyby?
Nie można 🙂
Świetna sprawa! I rzeczywiście olej rzepakowy się super sprawdza
Barszcz absolutnie genialny. Gościł w moim domu już kilka razy. Domownicy „zabijali się” o ostatnią chochlę.
Bardzo się cieszę!
Ale barszcz ukraiński bez kapusty 🙃
Mój 🙂
Widziałam już mnóstwo przepisów na barszcz, w wielu warzywa pokrojone w zapałkę faktycznie podsmaża się osobno na patelni, ale ta zażarka to absolutne clue tej potrawy (jeśli można tak powiedzieć)… zupełnie zmieniła smak. Dla mnie rewelacja!
15 minut od zagotowania czy 15 min total?
Niestety w sklepie były tylko ugotowane buraki. Czy z nimi też da radę?
Dzisiaj zrobiłem duży gar, spakuje pycha! A co będzie jutro jak się przegryzie? Już się nie mogę doczekać.
Ten przepis przypomniał mi dzieciństwo – chyba głównie dlatego, że od dobrych parunastu lat nie jadłam dobrego barszczu ukraińskiego, a ten jest niesamowity, nieziemski, niepowtarzalny. Już tuż po przygotowaniu wiedziałam, że to będzie hit, ale na następny dzień to jest prawdziwa petarda! Na pewno będzie gościł na moim stole regularnie.
Wspanialy! Zrobil furrore w Nowej Zelandii wsrod znajomych i przyjaciol 🙂