Europejskie klimaty – tu ugotują ci (nie)pełnosprawni

Więcej uśmiechu, więcej słowa dzień dobry, proszę, smacznego, do widzenia. W barze w centrum miasta, na pierwszym piętrze małej galerii.

Tu wszystko z pozoru jest takie jak wszędzie. Na ścianach wiszą zdjęcia z charakterystycznymi obiektami metropolii europejskich, obsługa sprawnie przyjmuje zamówienia i równie szybko je wydaje, ludzie wchodzą, jedzą i wychodzą. Nazwa baru wzięła się zapewne z klimatów, które panują w menu. Na dzień dobry goście mogą wybrać z opcji inspirowanymi różnymi narodami: śniadanie angielskie, niemieckie, hiszpańskie, włoskie i francuskie. Managerka lokalu zdradza, że mają w planach jeszcze słodkie, amerykańskie ze świeżo pieczonymi goframi lub pankejkami. Od 12 kuchnia wydaje dwudaniowe lunche w atrakcyjnej cenie 14,50 zł – zupę, danie główne i kompot – które zazwyczaj są na polską modłę, ale bardzo często z akcentami z zagranicy np. krem z polskiego, swojskiego buraka aromatyzowany włoskim pesto bazyliowym.

Europejskie klimaty - tu ugotują ci (nie)pełnosprawni 3

Europejskie klimaty - tu ugotują ci (nie)pełnosprawni 4

śniadanie hiszpańskie

Wybraliśmy się na śniadanie, wybór padł na opcje hiszpańską i francuską. Pierwsza jest dwoma jajkami sadzonymi smażonymi na mocno rozgrzanej oliwie z oliwek z salsą pomidorową na chrupiącej bułeczce grahamce, a do tego jeszcze spora porcja warzyw. Uff, można się najeść i to w cenie 9 zł. Wersja francuska zawiera szakszukę, tunezyjskie jajka gotowane w pomidorach. Francja jest przecież multikulti, więc się wszystko zgadza. W Europejskich Klimatach podana jest inaczej niż w każdej warszawskiej śniadaniówce: pomidory oraz papryka pokrojone są w pedantyczną kosteczkę i na nich ułożone jest jajko z płynnym żółtkiem wraz z kawałkami bagietki – całość wygląda jak urocza sałatka.

Tu jednak jest inaczej niż wszędzie. Wszyscy się uśmiechają, robiąc dużego banana na twarzy, wszyscy się starają i dają z siebie 100%, tak też się tam czujesz, jedząc posiłki przygotowane przez 18 pracowników z niepełnosprawnością i 5 trenerów, którzy im pomagają. Wykonują swoje zadania z pieczołowitością i powagą zadania, prawdopodobnie gdybym nie popełnił tego tekstu nie zorientowalibyście się jak działa to miejsce, bo tak naprawdę, gotują tu pełnosprawni.

Wasz,
Rozkoszny

Kolejowa 1
Rzeszów

Europejskie klimaty - tu ugotują ci (nie)pełnosprawni 5

śniadanie francuskie

Europejskie klimaty - tu ugotują ci (nie)pełnosprawni 6

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on twitter

Leave a Comment