Ciasto kruche nabiera intensywniejszego i głębszego smaku po dodaniu prażonych migdałów. Gdzieś po środku jest jeszcze pianka, dająca uczucie lekkości. Po zanurzeniu widelczyka w ciasto, to ona rozpływa się w ustach jako pierwsza wraz z różą na ustach. Rozkosz!
Smak różany jest moim ulubionym. Jak jeszcze nie zdążyliście się tego przekonać, to z pewnością wkrótce stwierdzicie, że zwariowałem na punkcie tych jadalnych kwiatów. Odkąd odkryłem wodę różaną moje życie stało się przyjemniejsze; dodaję ją rano do owsianki, potem do dressingów sałatkowych czy ciast i ciasteczek. Drugim źródłem tego rozkosznego smaku jest konfitura z płatków róży, wymieszana z kremem lub rozsmarowana na kruchym cieście jest spełnieniem moich kulinarnych snów.
Jak wszędzie to i do szarlotki! Pomysł, w istocie zrodził się w Paryżu. Popijałem tam gryczane galettes bretońskim, różanym cydrem. Smak trunku zapadł mi w pamięć na dobre i cały czas gdzieś z tyłu głowy myślę o różowych bąbelkach. Niestety, cydr różany w Polsce jest nieosiągalny. Okazało się, że połączenie róży z jabłkami na kruchym cieście to jeszcze lepsza sprawa. Udoskonalone o ciasto z prażonymi migdałami, które nabiera intensywniejszego i głębszego smaku po dodatku orzechów. Gdzieś po środku jest jeszcze pianka, dająca uczucie lekkości. Po zanurzeniu widelczyka w ciasto, to ona rozpływa się w ustach jako pierwsza.
Więcej przepisów różanych znajdziecie pod hasztagiem #róża. Lubicie?
Migdałowa szarlotka z różą i pianką:
tortownica 24 cm
Nadzienie:
6 dużych jabłek kwaśnych, najlepiej szara reneta
3 łyżki masła
1 łyżka soku z cytryny
3 łyżki wody różanej
Jabłka obierz ze skórki i pokrój na plasterki, skrop sokiem z cytryny. W rondlu rozpuść masło, wrzuć jabłka. Duś przez minutę na mocnym gazie, potem zmniejsz moc do połowy, dodaj wodę różaną. Duś do momentu, aż wyparuje cały sok , który puszczą jabłka, a ten zamieni się w mus. Zdejmij z ognia i pozostaw do ostygnięcia. Międzyczasie przygotuj ciasto.
Ciasto:
1 szklanka migdałów
250 g mąki pszennej lub orkiszowej
150 g masła, zimnego
¾ łyżeczki proszku do pieczenia
50 g cukru pudru
3 żółtka
Migdały upraż na suchej patelni. Mają się zarumienić, nawet lekko przypalić. Zmiel na mąkę w blenderze i pozostaw do ostygnięcia.
Mąkę wymieszaj z cukrem, proszkiem do pieczenia i zmielonymi migdałami. Dodaj masło wcześniej pokrojone w kostkę, posiekaj je ze składnikami sypkimi, a kiedy masło rozdrobni się na kawałeczki o wielkości ziarenka grochu, dodaj żółtka i szybko zagnieć ciasto. Podziel na dwie części, o wymiarach około 65% i 35%. Mniejszą część owiń folia i włóż do zamrażarki. Pozostałym ciastem wylep tortownicę (24 cm) tak, by brzegi sięgały do mniej więcej połowy wysokości. Ciasto nakłuj widelcem i wstaw do lodówki na godzinę lub na 15 minut do zamrażarki. Rozgrzej piekarnik do 210 stopni. Wierzch ciasta przykryj papierem do pieczenia i obciąż fasolą, ciecierzycą, grochem lub innym ryżem. Włóż do piekarnika i natychmiast zmniejsz temperaturę do 190 stopni. Piecz przez 10 minut, a następnie zdejmij papier wraz z obciążeniem. Kontynuuj pieczenie przez następne 8 minut, aż ciasto się zezłoci. Całkowicie wystudź (to ważne!).
Pianka + glazura różana:
3 białka
100 g cukru
1 opakowanie budyniu waniliowego niesłodzonego (40 g)
¼ szklanki oleju rzepakowego lub ryżowego
1 łyżka wody różanej (opcjonalnie)
¾ słoiczka (150 g) konfitury z płatków róży
Białka ubij na sztywno. Dodaj cukier, łyżka po łyżce, aż się rozpuści. Nie przerywając miksowania dodaj budyń i wlewaj strumyczkiem olej. Na koniec dodaj wodę różaną i delikatnie przemieszaj.
Na przygotowanym cieście rozsmaruj konfiturę z płatków róży. Wyłóż przestudzone jabłka, a na nich rozsmaruj piankę. Wyjmij pozostałą część ciasta z zamrażarki, zetrzyj i ułóż na piance. Ciasto piecz w 175 stopniach przez około 30 minut, aż do zezłocenia się kruszonki. Ostudź, posyp cukrem pudrem i pokrój na kawałki, duże, bo i tak będziecie mieć ochotę na więcej.
Wasz,
Rozkoszny
27 komentarzy
Wygląda bardzo apetycznie…ale mam pytanie. Mieszkam za granicą i ciężko o konfiturę z płatków róży :(, wiem że to nie będzie to samo, ale czym można ją zastąpić?
A platki róży w cukrze albo marmolada różana (popularna jest taka z jabłek z jedynie dodatkiem róży, ale z braku laku też będzie)?
Platki rozy w cukrze sa dostepne w sklepach z zywnoscia bliskowschodnia, indyjska, arabska
Da radę zastąpić mąkę migdałową mąką kasztanową? Z migdałowej już robiłam 2 razy, kozak szarlotka :×
Myślę, że tak
Hej, kupiłam ostatnio syrop różany, myślisz, że da się go jakos wpleść w taką szarlotkę? 🙂
Zastąp nią wodę różaną, będzie tylko troszkę słodsza 🙂
Ulubiona szarlotka 🙂
dzięki ^^
Hej, powiedz proszę gdzie/ jakiej firmy kupujesz wodę różaną i konfiturę? 🙂 z góry dzięki za odpowiedź 🙂
Cześć,
To jest moja ulubiona woda różana: https://sklep.kuchnieswiata.com.pl/product-pol-284-Woda-rozana-190ml-KTC.html
Jeśli chodzi o konfiturę to różnie. Czasami używam tej bułgarskiej z płatków róży damasceńskiej z 60% jej zawartością, zamawiam ją przez internet. Ale szczerze, jesli o prawdziwej konfiturze mowa, to nie natknąłem się jeszcze na „złą” w sklepach stacjonarnych. W nich raczej można dostać konfitury z płatków róży fałdzistolistnej – są one słodsze zazwyczaj 🙂
Budyń- w proszku dodać, czy ugotować? Pozdrawiam
surowy 🙂
Czy mógłbyś zdradzić jaką kupujesz konfiturę z róży damasceńskiej z jej 60 % zawartością? Bardzo chciałabym taką kupić ale w sprzedaży internetowej widzę tylko z niższą zawartością…
Co w zastępstwie konfitury różanej? 🙂
Hmm, może konfitura z gorzkich pomarańczy?
Czym mozna zastapic budyn? Maka ziemniaczana? Niestety poza zasiegiem.
Można zastąpić mąką ziemniaczaną
Chciałabym wkomponować piankę z tego przepisu do przepisu na ulubioną szarlotkę. Jak to zmieni sposób i czas pieczenia?
Hej, czy można zamiast migdałów dodać więcej mąki pszennej?
Czy mogę w tym przepisie zamienić ciasto na to z przepisu z Ulubionej szarlotki?
Można!
czy zamiast mielić migdały moge dodac zmielone tylko ile? pol szkalnki?
Cześć, czy można sam spód po upieczeniu przechować przez 2-3 dni? Wstawić go do lodówki czy lepiej żeby stał w temperaturze pokojowej?
Cześć, lepiej w temp pokojowej
Hej! Zrobiłam ciasto, ale pianka na wierzchu ma „mączny” posmak, ewidentnie z budyniu. Z czego może to wynikać?
A czy zamiast oleju do pianki, można dodać roztopione masełko? Jeśli tak, to ile ml?g?