Sekretem udanych leniwych jest ich leniwe przygotowanie. To wiemy wszyscy. Jednak nie każdy jeszcze wie, że leniwe równie dobrze smakują – jak nie lepiej – w wersji wytrawnej. Rumiane z bobem, gorczycą i koprem.
Kluseczki lub kluchy. Pomyślicie zależnie od waszego stanu historycznie-emocjonalnego względem leniwych. Pieszczotliwe powiedzą ci, których ciepło tego dania rozgrzewało brzuchy przy babcinym stole. Kluchy – groźnie wybrzmieją na kartach pamięci tych, którzy znają je ze szkolnej stołówki. Rozgotowane, kwaśnawe, mączyste.
Leniwe muszą być dopieszczone. Ze śmietankowego, ultratłuściutkiego twarogu, usztywnione małą ilością mąki, by rozpływały się w ustach. Dobrze je podkręcić pełnym smakami: cytryną, a w przypadku wytrawnych jeszcze serem długodojrzewającym. Dodatki mogą być sezonowe. Na blogu bardzo lubicie wersję ze szparagami i serem kozim, ale to, czym otulicie twarogowe kluseczki, to jedynie wasza fantazja.
Wytrawne leniwe z bobem, gorczycą i koprem
2 porcje
300 g twarogu śmietankowego (najlepiej ze Strzałkowa)
½ szklanki startego sera długodojrzewającego typu parmezan lub dziugas + 2 do podania
1 jajko “zerówka”
¼ łyżeczki soli
1 łyżeczki skórki z cytryny
¾ szklanki (100 g) mąki pszennej typ 450 + do podsypania
300 g bobu
3 łyżki oliwy
1 łyżeczka gorczycy
½ łyżeczki mielonego kuminu
2 łyżki posiekanego kopru
sok z cytryny
1. Przygotuj wytrawne leniwe. Twaróg leniwie rozgnieć z serem długodojrzewającym, jajkiem, solą i skórką z cytryny. Dodaj mąkę, wymieszaj. Masa powinna być zwarta, może się odrobinę lepić. Wyłóż ją na solidnie oprószoną mąką stolnicę. Masę na leniwe podziel na 2 części. Zroluj na wałki o grubości około 2 cm. Spłaszcz je lekko nożem i potnij pod skosem na kawałki o długości około 3 – 4 cm.
2. Zagotuj osoloną wodę w dużym garnku, dodaj kluski i gotuj przez 2 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wyłów i przełóż na talerz, by odparowały.
3. W międzyczasie ugotuj bób w szczodrze osolonej wodzie. Przelej lodowatą wodą, by zatrzymać proces gotowania. Obierz z łupin. Odstaw.
4. W dużej patelni rozgrzej oliwę. Dodaj gorczycę i kumin. Smaż 30 sekund, aż zaczną intensywnie pachnieć. Wrzuć na patelnię wytrawne leniwe. Możesz je smażyć do powstania rumianej skórki lub nie – obie wersje są pyszne. Dodaj ugotowany bób wraz ze ¼ łyżeczki soli. Wymieszaj po raz ostatni. Zdejmij z ognia, skrop sokiem z cytryny.
5. Wyłóż leniwie leniwe na talerze. Posyp parmezanem i udekoruj koprem. Podawaj!
Rady/porady
Poza sezonem bób można podmienić na mrożony groszek.
Nie zapomnij pochwalić się, wstawiając zdjęcie na Instagram z hasztagiem #rozkoszny, oznaczając mnie, abym Cię znalazł! Jeśli jeszcze nie śledzisz bloga na Instagramie i Facebooku, a chcesz być na bieżąco, koniecznie to nadrób.
Wasz,
Rozkoszny
18 komentarzy
Dzięki, zrobiłam dziś na obiad 🙂 Pysznie!
przyjemność po mojej stronie!
Hej, czy to normalne, że wyszły trochę twarde ?
Może zmniejszyć ilość mąki?
Nie powinny, prawdopodobnie użyty twaróg był mniej wilgotny. Można dać mniej mąki oczywiście!
Czy można użyć musztardy zamiast gorczycy?
Jasne! Dorzuć tylko jakiś pestek, by nadać kontrastu. Może pinie? Lub dyni?
Czy można użyć innej mąki?
Jeśli to pytanie o gluten, to tak – można użyć mieszanki mąk bezglutenowych. Można też użyć mąki orkiszowej jasnej
Wyglada pysznie! Bob – nie ma nic lepszego! Leniwe moje ulubione danie od dzieciństwa i tak już zostało – ale ponownie tej wersji nie próbowałam i zrobię przy najbliższej okazji 🙂
Trzeba korzystać z sezonu bobowego do ostatniej łupiny!
Jaki jeszcze twaróg polecasz?
Strzałkowski!
Jak dla mnie danie kompozycja zbyt „sucha”. Bób, kluski, ser… Przydałby się jakiś sos. Coś co połączy składniki. Leniwe wytrawne super, ale przy smażeniu rozwalały się.
Stąd oliwa – włoska, letnia prostota 🙂
Czy ricotta też dałaby radę zamiast twarogu?
tak, ale trzeba dodać więcej mąki
Dzisiaj zrobiłam na obiad – poezja smaku, to jest przepyszne i idealne właśnie na teraz! 🫠
Wyjdzie też z bobu z puszki/mrozonego?