Wystarczy jednak raz, aby popaść w szparagową spiralę – kupować je codziennie, lekko podgotowywać na parze, a potem zjadać w towarzystwie oliwy i parmezanu, czasami w sałatce o super właściwościach. Jednak najbardziej lubię je jako motyw przewodni makaronu. Kilka lat temu będąc w Klagenfurcie – austriackiej stolicy szparaga – została przede mną postawiona micha pappardelle ze świeżo zebranymi szparagami. Kuchmistrzyni rzuciła, że to ich obiad na szybko, nic wykwintnego. Myliła się, toż to była szparagowa rozkosz.
I zawsze jest! Makaron ze szparagami to klasyczne połączenie, które się sprawdza w nocy i o północy, a szparag jest warzywem wyglądającym majestatycznie w każdym towarzystwie. Do tego bajecznie chrupiące płatki migdałowe oraz odrobina tłuściutkiej kremówki, otulającej jędrne płaty makaronu. Wkręcisz się?
Tagliatelle ze szparagami i migdałami:
2 porcje
50 g płatków migdałowych
pęczek zielonych szparagów
180 g makaronu tagliatelle
1 łyżka oliwy z oliwek + 1 łyżeczka masła
2 ząbki czosnku
⅓ szklanki wytrawnego białego wina
½ szklanki śmietanki kremówki
⅓ szklanki parmezanu (opcjonalnie)
sól morska, pieprz
Rozgrzej mocno dużą patelnię i praż na niej migdały przez około 2 minuty, często potrząsając patelnią, tak aby lekko się zezłociły. Odstaw do przestygnięcia.
W dużym garnku zagotuj wodę, posól. Odłam twarde końce szparagów; złap szparaga obiema rękami i przełam w miejscu, które podyktuje szparag, umyj łodygi, pokrój na kawałki około 1 centymetrowe, główki pozostaw w całości. Na gotującą się wodę wrzuć pokrojone łodygi i główki szparagów, gotuj przez 3 – 3 ½ minuty, wyjmij łyżką cedzakową, przelej lodowatą wodą i osusz.
W wodzie po szparagach ugotuj makaron, tak aby był al dente. Pozostaw ¼ szklanki wody z gotującego się makaronu.
Międzyczasie na dużej patelni rozgrzej oliwę z masłem, czosnek pokrój na plasterki. Czosnek podsmaż przez 30 sekund na patelni, dodaj szparagi i smaż na dużym ogniu przez minutę, dopraw solą i pieprzem. Dodaj wino, odparuj całkowicie.
Do przygotowanych warzyw dodaj makaron wraz z ¼ wody po gotowaniu, śmietankę, połowę przygotowanych migdałów i opcjonalnie parmezanem. Złap obiema rękami rączkę patelni i potrząsaj nią, tak jakbyś chciał podrzucać naleśniki. Jest to najlepszy sposób na wymieszanie składników. Dopraw solą i pieprzem. Gotuj jeszcze przez minutę.
Za pomocą chochli i szczypiec nałóż makaron na talerze. Owiń tagliatelle wokół szczypiec opartych o wnętrze chochli, a następnie zsuń go już na talerzu. Posyp pozostałymi migdałami i dopraw świeżo zmielonym pieprzem.
Otaguj zdjęcie swojej potrawy na instagramie hasztagiem #rozkoszny @rozkoszny. Będzie mi bardzo miło, tak samo jakbyś zostawił komentarz pod postem, co myślisz. Smacznego!
Wasz,
rozkoszny
13 komentarzy
Jest jakaś alternatywa dla śmietanki? 🙂
Myślę, że mleko kokosowe też będzie pasować 🙂
Jeden z moich ulubionych przepisów z bloga 🙂
dzięki 🙂
Zrobilam i jest pyszne!
Bardzo miło słyszeć, chwilo (szparagowa) trwaj!
Super mega przepyszne 🙂 nawet mimo braku wina w domu!
Bardzo się cieszę 😊
Mascarpone zamist smietanki na pewno moze byc, chocia mysle ze i bez zadnego zabielacA byloby ok. No i na pewno mniej kaloryczne 🙂
Na pewno ok, ale inne to już inne danie! 🙂
Śmietanka UHT 12% sprawdza się znakomicie 👌
Czym można zastąpić szparagi poza sezonem?
Czy zastąpienie migdałów pistacjami smakowałoby dobrze?