Korzenne puree jabłkowe, soczyste jabłko i kaczka na różowa w zgrillowanym na złoto chlebie. Pachnie z daleka, a jedno ugryzienie momentalnie prowokuje następne. Jedzenie na deszczowe poranki i chłodne wieczory.
Połączenie kaczki z jabłkiem jest dość oczywiste, a dla mnie ma wartość sentymentalną.
Przypomina mi wakacje u babci, która karmiła mnie kombinacją mięsa z jabłkiem niemalże codziennie. Owoc jest na tyle uniwersalny i dostępny w dziesiątkach odmian, że można wybrać go we wielu wariacjach: soczyste i kwaśne, miękkie i słodkie, czy cierpkie i piaskowe.
Kiedy dowiedziałem się, że mogę obrać jabłko jako temat przewodni gotowania w Pytaniu na Śniadanie, bardzo się ucieszyłem. Przepisy wyklarowały się od razu i w przeciągu kilku minut podesłałem przepisy na kanapki z puree jabłkowym, ciętym jabłkiem i kaczką, galettes z kremem orzechowym i jabłkiem oraz sałatką jabłkowo-burakową z natką pietruszki. Wideo z programu, w którym przygotowuje te potrawy, możecie znaleźć tutaj.
Ostatecznie w programie nie zrobiliśmy kaczki a kurczaka. Moim zdaniem gorszą wersję, ale wciąż bardzo smaczną, z tym że bardziej delikatną w smaku. Oba mięsa – pierś z kaczki i udo z kurczaka bez kości – smaży się tak samo. Na zimnej patelni, skórą do dołu na wolnym ogniu wytapiamy tłuszcz przez kilkanaście minut i sprawiamy, że skórka będzie cudownie chrupiąca. Potem tylko jeszcze kilka minut z drugiej strony i mięso będzie idealnie soczyste.
Przebojem okazało się puree jabłkowe ze sporą ilością gałki muszkatołowej, bardzo korzenne w smaku i idealnie kontrastujące z mięsem. Wszyscy podchodzili i za pomocą łyżeczki podkradali mus z garnka. Cudem starczyło! Z resztą kanapek też zabrakło i musieliśmy ich dorobić, aby wykarmić studio. Dajcie znać w komentarzach, czy macie ochotę!
Kanapki z puree jabłkowym, ciętym jabłkiem i kaczką:
2 porcje
4 kromki wiejskiego chleba na zakwasie
2 jabłka np. ligole
2 łyżki cukru trzcinowego
50 g masła, zimnego
gałka muszkatołowa
2 piersi kaczki po około 200 – 250 g g
sól morska, świeżo mielony pieprz
olej i masło do smażenia
½ jabłka
cytryna
natka pietruszki
Jabłka obierz i pokrój na cienkie plasterki, wyłóż na patelnię, skrop sokiem z ½ cytryny i posyp 2 łyżkami cukru. Dodaj odrobinę wody i gotuj pod przykryciem, do momentu aż jabłka będą się praktycznie rozpadać. Zajmie to kilka minut. Zdejmij z ognia i przełóż do kielicha blendera, zmiksuj na puree. Dodaj ½ łyżeczki gałki muszkatołowej i zimne masło, zmiksuj na jedwabistą pastę.
Mięso powinno być w temperaturze pokojowej. Międzyczasie piersi kaczki ponacinaj „w kratkę” od strony ze skórą, nie uszkadzając mięsa. Dopraw świeżo zmielonym pieprzem i solą morską. Połóż na zimnej patelni z grubym dnem (np. żeliwnej) skórką do dołu i podgrzewaj na umiarkowanym ogniu stopniowo wytapiając skórę. W sumie potrwa to ok. 12-14 minut. Następnie przewróć mięso skórą do góry i podsmażaj około dwie minuty. Dodaj 2 łyżki masła i 2 rozgniecione ząbki czosnku. Ogień zmniejsz do minimum i przez chwilę polewaj kaczkę roztopionym masłem. Odstaw z ognia, odczekaj 5 minut i pokrój kaczkę na cienkie plasterki.
Jabłko pokrój na plasterki, skrop sokiem z cytryny. Chleb podsmaż na patelni po kaczce lub skrop oliwą z oliwek i posmaruj z obu stron puree jabłkowym, ułóż na nim plasterki kaczki, jabłko, natkę pietruszki i posyp jeszcze solą morską. Złóż i przekrój na pół.
Rady/porady
Zamiast kaczki, można użyć uda z kurczaka bez kości i skórą – smaż w ten sam sposób
Nie zapomnij pochwalić się, wstawiając zdjęcie na Instagram z hasztagiem #rozkoszny, oznaczając mnie, abym Cię znalazł! Jeśli jeszcze nie śledzisz mnie na Instagramie i Facebooku, a chcesz być na bieżąco, koniecznie to nadrób. Buziaki!
Wasz,
Rozkoszny
6 komentarzy
Wygląda całkiem, całkiem …
w smaku też całkiem całkiem;)
Można zrobić z udkami z kaczki? Jak wtedy smażyć?
Tak, dokładnie tak samo, ale muszę jeszcze chwilę się dopiekać w piekarniku