Orzechowy piernik z jabłkami

Ten piernik jest inny niż wszystkie. Pachnie orzechami, jest soczysty od obfitości jabłek i serwowany z obłędnym, dwuskładnikowym kremem ciasteczkowym.

Orzechowy piernik z jabłkami, czyli taki bez dojrzewania masy, ale równie bogaty w smaku dzięki dodatkowi prażonych orzechów i owoców nadających wilgotności ciastu. Przygotowanie jest naprawdę proste i szybkie, więc idealnie nada się na wszelkie przedświąteczne “śledziki”. Pamiętajcie tylko, że krem ciasteczkowy to nie opcja, a obowiązkowy dodatek, który sprawia, że ten piernik (albo też piernikowy jabłecznik) smakuje naprawdę wyjątkowo.

Orzechowy piernik z jabłkami

Orzechowy piernik z jabłkami
tortownica 23 cm
Piernik
1 szklanka (110 g) orzechów włoskich
1 szklanka (130 g) mąki pszennej
2 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżeczki przyprawy korzennej (bez cukru)
1 łyżeczka soli morskiej drobnoziarnistej lub ½ łyżeczki stołowej
150 g masła, w temperaturze pokojowej + odrobina na wierzch ciasta
2 jajka, w temperaturze pokojowej
½ szklanki (100 g) cukru
¼ szklanki (50 g) cukru trzcinowego + do posypania
½ szklanki (120 g) jogurtu waniliowego jak skyr Alpro
3 – 4 słodkie jabłka jak Ligol czy Szampion (500 g)

Krem ciasteczkowy
200 g Alpro w stylu skyr o smaku waniliowym
150 g kremu z ciasteczkowego typu Lotus

1. Przygotuj piernik: Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza (góra-dół). Spód tortownicy wyłóż papierem do pieczenia, a boki natłuść.

2. Upraż orzechy na suchej, mocno rozgrzanej patelni, aż zaczną nabierać czarnych ciapek, około 2 minuty. Przełóż do blendera z ostrzem “S” i zblenduj je na pył. Dodaj mąkę, proszek do pieczenia, przyprawę korzenną i sól.

3. W dużej misie utrzyj masło z oboma rodzajami cukru na puszytą masę, 2 – 3 minuty. Dodaj jajka, jedno po drugim, dokładnie mieszając przed dodaniem kolejnego. Jeśli masa się lekko zważy, to nic! Wlej skyr waniliowy, wymieszaj.

4. Wydrąż serca jabłek (najlepiej zrobić to łyżką do melona, jeśli macie) i pokrój ja na średniej grubości plasterki. Ja moich jabłek nie obieram, bo skórka mi nie przeszkadza, ale jak najbardziej można to zrobić. W takim przypadku najlepiej obtoczyć jabłka w soku z cytryny, aby nie ściemniały.

5. Dodaj przygotowaną mąkę do masy maślanej i delikatnie wymieszaj. W połowie mieszania, dodaj połowę jabłek. Przełóż masę do tortownicy i wyłóż na wierzch resztę jabłek, układając je fikuśnie. Posyp 2 – 3 łyżkami cukru trzcinowego i dodaj kilka kosteczek masła (w sumie około 2 łyżki).

6. Piecz, aż piernik mocno się zarumieni, a patyczek wbity w środek po wyjęciu będzie suchy, około 60 minut. Jeśli będzie zbytnio się przypiekał, przykryj go folią aluminiową. Całkowicie wystudź przed podaniem (będzie o niebo lepiej smakować!).

7. W międzyczasie przygotuj krem: W średniej misce wymieszaj trzepaczką krem ciasteczkowy i roślinny skyr waniliowy (moim zdaniem klasyczny się tu sprawdzi, bo jest zbyt gęsty i kwaśny). Chcesz, aby krem był pięknie napowietrzony. Możesz dodać szczyptę soli, bo ja osobiście bardzo lubię robić, ale nie jest tu konieczne,

8. Podawaj orzechowy piernik z kleksem kremu ciasteczkowego i zanurzaj się w przedświątecznej magii!

Rady/porady
Testowałem ten piernik też z mniejszą ilością cukru – 50 g cukru białego i 50 g trzcinowego – ale wychodzi wtedy mniej puszysty i lekki. Nie mniej, wciąż pyszny!

Nie zapomnij pochwalić się, wstawiając zdjęcie na Instagram z hasztagiem #rozkoszny, oznaczając mnie, abym Cię znalazł! Jeśli jeszcze nie śledzisz bloga na Instagramie i Facebooku, a chcesz być na bieżąco, koniecznie to nadrób.

Wasz,
Rozkoszny

Orzechowy piernik z jabłkami 1
Orzechowy piernik z jabłkami 2

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on twitter

37 komentarzy

Marta 30 listopada, 2025 - 10:07 pm

A można na mące bezglutenowej? 🧐

Reply
rozkoszny 30 listopada, 2025 - 10:31 pm

jasne

Reply
Karo 30 listopada, 2025 - 11:45 pm

Super przepis! Czym można zastąpić alpro ? Zwykłym skyrem?

Reply
rozkoszny 1 grudnia, 2025 - 10:25 am

w masie można zastąpić innym jogurtem, ale w kremie koniecznie Alpro, jeśli zależy Ci tez na takiej lekkiej i aksamitnej konsystencji (ma ją zupełnie inną niż klasyczny skyr)

Reply
Patrycja Borowska 1 grudnia, 2025 - 9:19 pm

A co to za krem ciasteczkowy? Chodzi o wymieszanie ciasteczek lotus zmiksowanych ze skyrem?

Reply
rozkoszny 3 grudnia, 2025 - 10:42 am

krem ciasteczkowy to krem ze zmiksowanych ciasteczek korzennych (najczęściej lotus)

Reply
Olga 1 grudnia, 2025 - 5:11 pm

pytanko, można użyć zamienniku cukru jak na przykład erytrolu??

Reply
rozkoszny 3 grudnia, 2025 - 10:40 am

nie próbowałem, ale myślę, że tak

Reply
Martyna 7 grudnia, 2025 - 5:24 pm

Jakie orzechy sprawdza się najlepiej jeśli mam alergię na włoskie? Laskowe będą ok?

Reply
Monika 1 grudnia, 2025 - 8:37 pm

piecze się, piecze :)… otworzyć piekarnik po wyłączeniu, prawda? Dziwna sprawa tylko…może zbyt długo mieliłam orzechy – choć wydaje się, że naprawdę rach ciach, ale zamiast pyłu zaczął się robić krem. Trudno, nie miałam więcej orzechów, dodałam tę masę orzechową do masła z cukrem…ciekawe jak to wpłynie na całość… Co robić w takim przypadku?

Reply
rozkoszny 3 grudnia, 2025 - 10:41 am

trzeba piec, aż patyczek będzie suchy – dziwna sprawa z tym orzechami!

Reply
Bogu 7 grudnia, 2025 - 9:08 am

Orzechy mają w sobie dość dużo tłuszczu i mieli się je zawsze pulsacyjne- w przeciwnym razie tłuszcz zacznie się wytrącać i zrobi nam się masełko 😉

Reply
Karolina 2 grudnia, 2025 - 2:40 pm

Dzień dobry, czym można zastąpić Skyr Alpro? Przy Hashimoto muszę na nią bardzo uważać na soję a nie znalazłam innych Alpro jak tylko sojowe skyry 🙁

Reply
rozkoszny 3 grudnia, 2025 - 10:46 am

W cieście tak, w kremie z podobnym efektem raczej nie. Btw Też mam Hashimoto – moja doktor mówi, ze to mit, że soja nam nie służy 🙂

Reply
Ewa 3 grudnia, 2025 - 11:16 am

Wygląda super – uda się z gruszkami zamiast jabłek? 🙂

Reply
Julia 3 grudnia, 2025 - 12:41 pm

Super w smaku ale wyszedł mi zakalec.

Reply
expertrecenzje.pl 7 grudnia, 2025 - 9:43 am

To połączenie piernika z jabłecznikiem to strzał w dziesiątkę – owoce sprawiają, że ciasto jest cudownie wilgotne, a mielone orzechy dają ten głęboki, szlachetny aromat. Krem z ciasteczek Lotus na waniliowym skyrze brzmi jak absolutny obłęd i idealnie pasuje do korzennych nut. Super opcja dla niecierpliwych, bo nie trzeba czekać tygodniami, aż masa dojrzeje. To idealny „szybki piernik”, który zniknie z talerzy szybciej, niż się piecze!

Reply
WERONIKA 7 grudnia, 2025 - 10:56 am

Ile powinno wyjść gramów już pokrojonych na plasterki jabłek? Chyba dodałam ich za dużo, bo wyszło mało samego “ciasta” w cieście i wyszło bardzo zakalcowate 🙁

Reply
rozkoszny 7 grudnia, 2025 - 5:54 pm

nie ważyłem samych plastrów, ale całościowo do 500 g, co stanowi 2 – 4 jabłka

Reply
Graza 7 grudnia, 2025 - 12:20 pm

Czy krem ciasteczkowy nada się żeby go rozsmarować na wierzchu ciasta (jeszcze przed krojeniem)? Czy jednak jest na rzadki i spłynie po wyjęciu ciasta z tortownicy?

Reply
rozkoszny 7 grudnia, 2025 - 5:55 pm

można go rozsmarować, ale lepiej podawać jako krem obok 🙂

Reply
Paula 8 grudnia, 2025 - 6:06 pm

Czy można zamienić masło na jakiś inny tłuszcz? Dieta bez mleka krowiego 🥺

Reply
rozkoszny 9 grudnia, 2025 - 12:08 pm

w tym cieście trzeba byłoby zastapić masłem wegańskim, ale wiadomo – z masełkiem lepsze 🙂

Reply
Żana 14 grudnia, 2025 - 10:15 am

Bardzo smaczne! Trochę zmieniłam pomysł na krem i po upieczeniu i ostudzeniu ciasta dodalam go w środek pomiędzy przekrojone blaty, potem wszystko złożyłam, wyszło naprawde spoko.

Reply
Agnieszka 14 grudnia, 2025 - 6:01 pm

Czy krem przechowywać w lodówce? Zastanawiam się, jak ułatwić podawanie ciasta, jak sprawić, żeby ten krem był zawsze świeży i pod ręką

Reply
rozkoszny 16 grudnia, 2025 - 10:15 am

W lodówce, w szczelnie zamknietym pojemniku

Reply
Klaudia 14 grudnia, 2025 - 9:43 pm

Ten przepis to jest jakiś obłęd! Nigdy nie sądziłam, że ciasto zawierające masło i szklankę orzechów zdoła wyrosnąć, ale Pan Rozkoszny jak zwykle nie zawodzi ❤ Rewelacja, zrobiłam ten piernik oraz pierniczki z glazurą mandarynkową i oba wypieki wyszły doskonale! Bardzo Panu dziękuję, że dzieli się Pan z nami swoimi przepisami, bezsprzecznie jest Pan moim ulubionym artystą kulinarnym 😉

Reply
rozkoszny 16 grudnia, 2025 - 10:15 am

<3

Reply
Basia 16 grudnia, 2025 - 10:12 pm

Witam,
Jaka średnica tortownicy ?

Reply
rozkoszny 17 grudnia, 2025 - 5:08 pm

23 cm

Reply
Martyna 19 grudnia, 2025 - 6:43 pm

Czy można czymś zastąpić orzechy? Mam uczulenie:((

Reply
Magda 23 grudnia, 2025 - 9:12 am

A te kawałki jabłek w cieście maja być takie duże? Czy je połamać mieszając? Boję się że wokół tych jabłek ciasto będzie surowe jak puszczą sok w trakcie pieczenia…

Reply
Ola 23 grudnia, 2025 - 12:44 pm

Czy można zrobić ciasto w formie do tarty? Czy wysokie wyrasta i musi być tortownica?

Reply
Maja 23 grudnia, 2025 - 2:41 pm

czy mozna zamienić orzechy na na przykłd migdały? Na włoskie mam alergię

Reply
Amelia 23 grudnia, 2025 - 6:18 pm

Czy ciasto należy przechowywać w lodówce czy w temperaturze pokojowej?

Reply
Ada 25 grudnia, 2025 - 9:49 am

Niestety wyszedł zakalec

Reply
rozkoszny 28 grudnia, 2025 - 11:14 am

pamiętaj na następny raz o dokładnym odmierzaniu i składniach w temperaturze pokojowej

Reply

Leave a Comment