Gulasz na koniec lata. Słodki, aromatyczny, mieniący się kolorami wrześniowych zachodów słońca.
Mamy już jesień, ale ja jeszcze żegnam lato najdrobniejszymi pomidorami i kukurydza o lukrowym smaku. Lubię zachowywać subtelny smak tego gulaszu, ale pojawiły się głosy moich testerów, że można byłoby go czymś podkręcić. Przed dodaniem soczewicy, możecie wrzucić na patelnię po 1 łyżeczce pasty gochujang i koncentratu pomidorowego – gulasz zyska pazura.
Gulasz z czerwonej soczewicy, kukurydzy i palonych pomidorów
2 – 3 porcje
1 łyżka oliwy
1 łyżka masła
1 mała biała cebula, poszatkowana
4 ząbki czosnku, pokrojone w cienkie plastry
2 kolby kukurydzy
2 łyżeczki wędzonej papryki
1 łyżeczka mielonego kuminu
½ łyżeczki płatków chili
2 pomidor malinowe, pokrojone na kawałki
1 szklanka (190 g) czerwonej soczewicy
2 ½ szklanki (625 ml) wody
4 liście laurowe
¼ szklanki (60 ml) śmietanki 30% lub owsianej
1 szklanka (150 g) pomidorków koktajlowych (najlepiej czerwonych i żółtych)
pestki dyni, do podania
1. Rozgrzej oliwę i masło na dużej patelni. Dodaj cebulę, czosnek i ¼ łyżeczki soli morskiej drobnoziarnistej. Smaż, aż cebula się zeszkli, około 5 minut.
2. Zetnij ziarna kukurydzy z kolb, ustawiając je pionowo nad miską i ścinając ziarna w dół.
3. Na patelnię dodaj wędzoną paprykę i kumin. Przesmaż do uwolnienia aromatów, około 30 sekund. Dodaj kukurydzę i smaż 1 – 2 minuty. Dorzuć pomidory, czerwoną soczewicę i liście laurowe. Wlej 2 ½ szklanki (625 ml) wody, dopraw ¼ łyżeczki soli morskiej. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień do minimum i gotuj pod przykryciem, aż soczewica zaabsorbuje płyny, około 15 minut. Pozbądź się liści laurowych. Wlej kremówkę.
4. Rozgrzej na maksymalnej mocy średnią patelnię z nieprzywieralną powłoką. Wrzuć pomidorki koktajlowe i przypalaj je, poruszając patelnią od czasu do czasu, aż pokryją się równomiernie czarnymi poparzeniami, około 5 minut.
5. Dorzuć przypalone pomidorki do gulaszu. Dopraw solą oraz pieprzem, jeśli potrzeba. Podawaj posypane pestkami dyni obok ryżu, pieczywa lub kaszy jaglanej.
Nie zapomnij pochwalić się, wstawiając zdjęcie na Instagram z hasztagiem #rozkoszny, oznaczając mnie, abym Cię znalazł! Jeśli jeszcze nie śledzisz bloga na Instagramie i Facebooku, a chcesz być na bieżąco, koniecznie to nadrób.
Wasz,
Rozkoszny
20 komentarzy
W mojej okolicy nie mogę dostać takiej kukurydzy. Co najwyżej gotowana w kolbie. Czy taka się nada? Czy wybrać z puszki? Potrzebuję alternatywy.
Podbijam pytanie, a zaraz utonę w slinotoku 😀
świetny przepis:D ale śmietana zaginęła w opisie przyrządzania
już poprawiłem!
A w ktorym momencie dodajemy śmietanę?
po wyjęciu liści laurowych
A co z tą śmietanką?
Kiedy dodajemy chili?
W składnikach jest 675 ml wody, a w przepisie 750 ml – czy ma to związek z tym, że w przepisie nie ma mowy o śmietance?
Błąd! Wcześniejsza wersja przepisu zawierała po prostu więcej wody
Czy śmietanę można podmienić na mleko kokosowe?
Naprawdę pyszne i nieskomplikowane danie! Dodałam jeszcze suszone śliwki pod koniec gotowania i uważam, że całkiem tu pasują. Wielkie dzięki za Twoją pracę! :*
Czy kolby kukurydzy należy gotować przed ich ścięciem? Czy ścinamy surowe ziarna kukurydzy?
Ścinamy surowe
Gulasz smaczny, ale tak jak wg testerów również wg mnie zbyt delikatny, czymś można podkręcic. Dodałam łyzkę koncentratu pomidorowego, (pasty nie miałam) ale dla mnie wciąż czegoś mi brakowało 😉 Może następnym razem zamiast wody dodam bulion 🙂
A czy zielona soczewica się tu sprawdzi? 🙂
Cieszę się, że trafiłam na twój blog, bo każde danie wygląda przepysznie 🙂 Zapisuje już kolejne do przetestowania. Są to połączenia smaków, które bardzo mnie zaintrygowały 😀
Ten obiad też już wykonałam wg. Twojego przepisu. Wyszło pysznie, jak zwykle. Narzeczony i teściu zachwalają. Świat jest lepszym miejscem dzięki Twoim przepisom! 🙂 😀
<3
Bardzo fajne przepisy. Na pewno będę korzystać 🙂
Kilka z nich wypróbuję już w najbliższy weekend ;p