Nie jest to pasztet wegetariański jaki znacie. Jego konsystencja przypomina aksamitne, francuskie pâté, a smak jest tak intensywnie umamiczny, że pierwszy kęs dudni w głowie jak niedzielne dzwony. Piekarnika nie wymaga wcale.
Podstawą tego (tak jakby) luksusowego pasztetu wegetariańskiego są orzechy włoskie i grzyby – boczniaki. Uprażone orzechy nadają głębokiego smaku i tłustości, natomiast grzyby zaaromatyzowane wytrawną wonią białego wina – aromatu i aksamitności. Dzieje się tu jednak znacznie więcej. Cebula jest podsmażana z tymiankiem, czosnkiem i wędzoną papryką. A całość doprawiana potężną dawką umami dawkowanego sosem sojowym i serem długodojrzewającym.
Pasztetu nie trzeba piec. Zdecydowałem się na technikę “wiązania” go, którą znam z bloga Philippa Exceedingly Vegan. Do masy dodaje się mąkę ziemniaczaną i podgrzewa się ją na patelni, mieszając silikonową szpatułką, aż zacznie tworzyć śliską całość, z której będzie lekko oddzielać się tłuszcz – to znaczy, że pasztet gotowy. Na moim kanale na YouTube znajdziecie film, w którym pokazuję, jak ma przebiegać ten proces. To prostsze niż się może wydawać.
Przepis pochodzi z mojej książki „Nowe Rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują”.
Aktualizacja: przepis na pasztet został uaktualniony o mniejszą ilość sosu sojowego w przepisie.
Luksusowy pasztet wegetariański
na foremkę o pojemności 500 ml, u mnie 17.5 x 5.5 cm
2 szklanki (220 g) orzechów włoskich
3 łyżki oliwy extra virgin
1 duża cebula, pokrojona w pióra
3 ząbki czosnku, pokrojony w plasterki
3 liście laurowe
1 łyżka listków tymianku (lub 1 łyżeczka suszonego)
1 łyżeczka wędzonej papryki
250 g boczniaków (pieczarki też dadzą radę)
½ szklanki (120 ml) wytrawnego białego wina
½ szklanki (90 g) drobno startego długodojrzewającego sera typu parmezan
3 łyżki sosu sojowego
¼ szklanki (30 g) mąki ziemniaczanej
1 szklanka (240 ml) wody
1. Rozgrzej mocno patelnię. Upraż orzechy, aż nabiorą ciemnych ciapek. Natychmiast zdejmij z ognia i wystudź całkowicie.
2. Na tej samej patelni rozgrzej 3 łyżki oliwy. Smaż cebulę, czosnek, liście laurowe i 1/4 łyżeczki soli, aż będą całkowicie szkliste, około 8 minut. Dodaj tymianek i wędzoną paprykę, przemieszaj do uwolnienia aromatów. Dorzuć boczniaki i smaż je następne 5 – 6 minut, aż zmiękną.
3. Zwiększ ogień. Wlej wino i odparuj je całkowicie. Wyjmij liście laurowe. Przełóż resztę zawartości patelni do malaksera wraz z orzechami, serem, sosem sojowym, mąką ziemniaczaną i wodą. Zmiksuj na gładką, dość rzadką masę. Możesz to też zrobić blenderem.
4. Na tę samą patelnię przełóż masę grzybowo-orzechową. Ustaw umiarkowany ogień i “zaparzaj” masę, mieszając ją silikonową szpatułką, aż lekko zgęstnieje i zacznie oddzielać się z niej lekko tłuszcz. Masę przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia.
5. Odstaw do wystygnięcia, a następnie do lodówki na kolejne 2 – 3 godziny. Pasztet nabierze kremowej konsystencji. Podawaj jako przystawka lub na rano z pieczywem na śniadanie. Wszyscy będą zachwyceni.
Rady/porady
Pasztet trzeba przechowywać szczelnie owinięty folią spożywczą. Przeciwnym razie jego skórka ciemnieje i twardnieje.
Nie zapomnij pochwalić się, wstawiając zdjęcie na Instagram z hasztagiem #rozkoszny, oznaczając mnie, abym Cię znalazł! Jeśli jeszcze nie śledzisz bloga na Instagramie i Facebooku, a chcesz być na bieżąco, koniecznie to nadrób.
Wasz,
Rozkoszny
68 komentarzy
Czym można by zastąpić ser? Płatkami drożdżowymi? (Żeby pasztet był wegański)
Można próbować!
Czy można zastąpić białe wino, czerwonym?
Mmm, można, ale moim zdaniem białe znacznie bardziej pasuje
Da się z niego zrobić pasztet bardziej „zbity”? Wolę taki ze skórką, bardziej do krojenia, ale nie wiem, jak dobrać tu składniki, a nie chcę rezygnować z tych połączeń smaków… Mniej wody, może upiec? Masz jakieś pomysły, czy raczej nie da rady?
Proszę dodać mniej wody, o połowę
Czym można zastąpić białe wino?
Obecnie jestem w ciąży i chętnie spróbowałabym tego pasztetu 😉
wino jest odparowywane, więc pasztet zawiera jedynie szczątkowe ilości alkoholu, ale można też pominąć i dodać soku z cytryny
A paprykę wędzoną można czymś zamienić jeśli brak jej na stanie a ochota wielka by zrobić ten pasztet?
Można ewentualnie podmienić – będzie odrobinę mniej kompletny
Od roku korzystam tylko z Twoich przepisów z książki lub tych na stronie. A ostatnio z wielką przyjemnością z yt i nie sądziłam, że coś mnie jeszcze zaskoczy. A Ty znowu! Jesteśmy wegetarianami j pasztety robię często, ale takiego, nigdy. Wow! Te przepisy to czysta przyjemność i mega satysfakcja. Dzięki i Wesołych Świąt!
bardzo się cieszę! wesołych świąt! <3
Zrobiłam, niestety mój blender nie podołał do końca zadaniu… A przez to później nie połączył się tak ładnie na patelni jak u Ciebie. Smak surowej mąki był wyczuwalny, więc wrzuciłam go do piekarnika. Konsystencja nie jest taka kremowa jak u Ciebie ale smak po wystudzeniu PETARDA.
Następnym razem koniecznie dłużej na patelni!
Czy łopatka musi być silikonowa? 🙂
Trudno się inną miesza taką masę 🙂
czesc, czy ten pasztet mozna mrozic?
Czy mogę użyć sera cheddar zamiast parmezanu?
Hmm, można spróbować, ale z cheddarem długodojrzewającym
Cześć!
Czy wino jest zastępowalne? 🙂
Pozdrawiam!
Można podlać pasztet czymś mocniejszym 😉
Bałam się, że nie wyjdzie z cheddarem ale udało się! Przez moją nie wegetariańską rodzinę został okrzyknięty najlepszym pasztetem. Dziękuję 🙂
<3
Jeju, ten pasztet to złoto! Ja bardzo polecam z oliwą Monini, dla mnie dobra oliwa to podstawa. Zrobiłam pasztet na święta i cała rodzina sie zajadała!
Dziękuję za ten przepis. Ile czasu pasztet powinien się parzyć na patelni? Mieszałam go dość długo, nawet zaczął się gotować ale nie udało mi się osiągnąć konsystencji, która wyszła Tobie. W smaku rewelacja, ale wyszedł bardziej jak pasta do smarowania, mazisty, nie byłam w stanie wyjąć go z foremki w jednym kawałku. Co mogło pójść nie tak?
Cześć, może za mało mąki ziemniaczanej? To ona „wiąże” pasztet
Smakowało! 🙂 W zasadzie z każdą kolejną kanapką smakuje lepiej 🙂 Polecam!
<3
Robiłam na święta Bożego Narodzenia ten pasztet odrobine zmodyfikowany dodałam kilka namoczonych podgrzybków podbił mocno smak grzybowy 🙂 przepis genialny sposób wykonania prosty wszyscy obdarowywani byli zachwyceni ale i tak nikt nie zgadł że to orzechy włoskie i boczniaki 🙂 Cudny przepis pasztet kroił sie pięknie i dumnie leżał krótka chwile na półmisku 🙂
Vitam:) czy mozna bocznika zastapic innym grzybem np prawdziwkami..? czy to juz inna bajka wyjadzie 😉
Można 🙂
Jest jakaś szansa na uniknięcie wina? Czym można zastąpić alkohol?
Można, tak jak mówię w filmie 🙂
Nie mówisz 😛 Obejrzałam dwa razy, bo też szukam odpowiedzi 😉
Ja używam wina bezalkoholowego 🙂
Rewelacyjny pasztet!
Czy można czymś zastąpi orzechy włoskie..? Bo alergia niestety… Czy np migdały, orzechy nerkowca?
Niestety nie
U nas alergia na wszystkie orzechy, zastąpiłam nasionami słonecznika, wyszedł równie dobry, polecam 🙂
A jak długo można ten pasztet przechowywać? Zastanawiam się czy mogę już zrobić na Wigilię 😉
Myślę, że do 3 dni
Co można zrobić, jeśli pasztet na patelni mimo długiego parzenia nie wiąże się w całość tylko robi się mazisty? Można dosypać jeszcze mąki od tej masy na patelni?
Tak, proszę dodać łyżkę mąki ziemniaczanej
Czy boczniaki można zastąpić czymś niegrzybowym? 🤞
Czy można go „zapakować” do kilku słoików, zamiast brytfanki? I jeżeli zamiast boczniaków mrożone podgrzybki to ile? Tak objętościowo? Jakiś pomysł?
Tak i tak!
Witam,
Zrobiłam pasztet ale wydaje mi się ze jest bardzo słony. Czy taki ma być?
Tak, on raczej jest dość słony, do jedzenia z czymś
Ja swój podpiekłam, dodałam owoce jałowca dla goryczki i miód dla słodyczy – smak wyszedł jeszcze głębszy. Zamiast parmezanu zmieszałam kilka serów z lodówki i wyszło świetnie.
Michał, bardzo lubię Twoje przepisy i praktycznie zawsze wychodzą ale tutaj niestety pasztet mi się nie udał. Nie wiem o co chodzi ale bardzo bardzo słony był. Może kwestia sosu sojowego. W każdym razie nie przemówił do mnie.
Pasztet jest bardzo intensywny w smaku, więc może stąd wrażenie, że zbyt słony – choć ja bym tak go nie opisał. Używam sosu Kikkoman
Pasztet absolutnie wybitny (jak i cały blog). Cała mięsożerna rodzina zachwycała się nim w święta.
Mam tylko zawsze ten sam problem na końcu na patelni – niezależnie ile czasu bym go nie smażyła to tłuszcz się nie wydziela. Tylko raz mi się to udało tak wyraźnie.
Proszę o podpowiedź, czy mąkę ziemniaczaną można zastąpić mąką z tapioki? Jeśli tak, to czy w takiej samej ilości?
Jak długo można przechowywać pasztet?
Ogladalam kilka razy i dalej nie wiem czym zastapic wino. Prosze o pomoc.
można dodać soku z cytryny
Czy boczniaki można zastąpić czymś niegrzybowym? 🤞
można zrobić z samych orzechów
Mozna zamrozic i odmrozic za tydzien? 😂wyglada bbooooooskooo ❤️💚❤️💚❤️💚❤️
Jak długo bmozna przechowywać ten pasztet?
3-4 dni
Pasztet jest fantastyczny. Małżonek stwierdził że to jedna z kilku najlepszych rzeczy jakie jadł w życiu 😊Lubimy smacznie zjeśc i niestety libimy mięso, ale myślę ze dzięki Michalowi może udać nam się zjadac go dużo mniej niż dotychczas. Kupujemy książki Michała i bierzemy się do roboty Jeśli ktoś liczy kalorie, cały pasztet ma 2300 kcal. Niestety nie wiem ile ważył po przygotowaniu.
Hej, a czy można użyć skrobii ziemniaczanej zamiast mąki ziemniaczanej?
Tak, to to samo
Uwielbiam ten przepis ☺️ Czy pasztet można zamrozić?
nie mroziłem, ale dlaczego by nie!
Update (jeśli ktoś się zastanawiał): po rozmrożeniu pasztet trochę zmienił konsystencję, nie rozsmarowuje się już tak pięknie i troszkę się kruszy, ale w smaku nadal jest doskonały ☺️
Pasztet jest pyszny do smarowania czegoś, dla mnie zdecydowanie za słony do jedzenia solo 🙂 na bagietkę czy jakoś inny podkład jest ok 🙂 ja dzisiaj posmarowałam nim placuszki zrobione z m.in.brokułów, mąki owsianej, serka wiejskiego, czosnku niedzwiedziego i same w sobie wyszły dość delikatne w smaku – natomiast posmarowane tym pasztetem – petarda! Niesamowicie podkręcił ich smak 🙂 więc jak ktoś przygotowuje pasztet do jedzenia solo, proponuję dać mniej sosu sojowego na początek, zawsze można później dodać.