Mus czekoladowy z solonym karmelem

Jeden ruch. Dźwięk pękających bąbelków czekolady. Powoli tworzący się ponętny kształt musu zbieranego na łyżeczce przesuwającej się po gładkiej powierzchni intensywnie pachnącej czekolady, w którym zatopione są płatki soli morskiej. Jeden kęs. Dreszcze, ciary na skórze i delikatnie unoszące się kąciki ust. Rozkosze.

Miłośnicy czekolady będą zachwyceni, a do tego jeszcze dodatkowa gratka w formie solonego karmelu, na którym zrobiony jest mus. Brzmi to wszystko niesamowicie skomplikowanie, ale najtrudniejszą częścią jest czekanie podczas chłodzenia deseru w lodówce. Z karmelu nie należy spuszczać oka podczas karmelizowania, ale po dodaniu masła, śmietanki i czekolady, cała praca jest już praktycznie zrobiona. Potem tylko jeszcze wymieszanie z żółtkami, a następnie pianą z białek i przełożenie do pucharków. Prawda, że proste?

Pomysł na taką formę musu podejrzałem u wieloletniego cukiernika Davida Lebovitza. Zna się na rzeczy, bo kto raz zanurzy w deserze łyżeczkę, ten już nie poprzestanie.

Mus czekoladowy z solonym karmelem 3

Mus czekoladowy z solonym karmelem:
4 – 6 porcji
100 g cukru białego
50 g masła
180 ml śmietany kremówki
170 g gorzkiej czekolady
4 duże jajka “zerówki”, białka i żółtka oddzielnie
sól morska w płatkach
kremówka na bitą śmietanę (opcjonalnie)

Rozsyp cukier na dnie szerokiego rondla, skrop 2 łyżkami wody i podgrzewaj na średnim ogniu. Gdy zacznie się topić i nierównomiernie karmelizować, zamaszystym ruchem zakręć garnkiem, ale nie mieszaj.

Kiedy karmel zrobi się ciemnobursztynowy, podgrzewamy jeszcze chwilkę, do momentu pojawienia się lekkiego zapachu spalenizny. W tym momencie od razu ściągamy z ognia i dodajemy masło, a następnie stopniowo kremówkę. Znów stawiamy na średnim ogniu i gotujemy aż wszystkie składniki się połączą (można już mieszać). Dodaj hojną szczyptę soli morskiej i odstaw z ognia.

Do karmelu dodaj połamaną na kostki czekoladę i mieszaj do połączenia się składników. Odstaw do wystudzenia. Kiedy będzie letnia, dodaj żółtka i połącz z masą.

W oddzielnej misce ubij białka na sztywną pianę. Dodaj ⅓ piany do masy czekoladowej i posyp ją hojną szczyptą soli morskiej. Wmieszaj resztę piany z białek, aż do momentu zniknięcia białych smug. Rozłóż mus do pucharków, filiżanek lub kieliszków. Schłodź w lodówce przez co najmniej 8 godzin. Mus można podawać z bitą śmietaną lub po prostu posypany płatkami soli morskiej.

Spróbuj, zostań, obserwuj, każdy Twój komentarz, udostępnienie i zdjęcie gotowej potrawy jest niesamowitą motywacją do tworzenia nowych, pysznych rzeczy! Nasz wspólny rozkoszny hasztag: #rozkoszny. Do zobaczenia i zjedzenia. Smacznego!

Wasz,
Rozkoszny

Mus czekoladowy z solonym karmelem 4

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on twitter

12 komentarzy

ola 24 lutego, 2018 - 7:54 pm

Czy ta sól musi byc w płatach?

Reply
rozkoszny 24 lutego, 2018 - 8:13 pm

Płatkami nazywana jest gruboziarnista sól morska, taka z młynka. Użyj jaką masz 😋

Reply
Justyna 19 lutego, 2020 - 9:55 pm

O mój synu 😮 To musi być Boskie ♥️ Robię!

Reply
rozkoszny 20 lutego, 2020 - 5:08 pm

Nie będziesz żałować 😀

Reply
up_and_cominggg 9 listopada, 2018 - 3:56 pm

Jestem zachwycona! Na bank muszę wypróbować 😍😍🔥

Reply
rozkoszny 9 listopada, 2018 - 3:57 pm

Dawaj znać, jak smakowało 😊

Reply
AveAva 22 lutego, 2020 - 7:00 pm

Czytajac przepis slinianki w mojej paszczy odtanczyly zmyslowe tango. Bosko!☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆

Reply
rozkoszny 22 lutego, 2020 - 7:03 pm

Rób koniecznie i tańcz!

Reply
Kastor 31 października, 2020 - 1:01 pm

czy tych ubitych białek nie trzeba podgotować? surowe białko kurze jeść? jak to?

Reply
rozkoszny 31 października, 2020 - 1:16 pm

Klasyka stara jak świat 😉

Reply
Anka 5 listopada, 2020 - 4:49 pm

Czekolada 60% będzie ok? 🙂

Reply
rozkoszny 5 listopada, 2020 - 10:14 pm

tak

Reply

Leave a Comment