Szparagu nie odchodź! Pod koniec czerwca jedząc każdy posiłek w duchu modlę się, żeby nie był on ostatnim z tym jakże sezonowym warzywem. Szczególnie teraz staram się nie traktować go po macoszemu i zestawiać w iście królewskich kombinacjach. A takim na pewno jest risotto.
Zrobienie dobrego risotto to sztuka poświęcenia. Wymaga niemalże nieustannego stania nad patelnią; mieszania, dolewania, mieszania, dolewania i tak w kółko. Jednak jest w tym coś relaksującego i kto raz spróbował, ten jakimś trafem wraca. Risotto przygotowane w ten sposób to zupełnie inna bajka niż te od razu zalane płynami i gotowane pod przykrywką. Równie ważny jest bulion, który stanowi podstawę dania, a bez solidnych fundamentów potrawa wyjdzie płytka w smaku. Na szczęście woda po szparagach to także bulion, więc też się nada. Tradycyjnie używa się wina, ale ja lubię wybierać cydr, który wydaje się bardziej swojski i do tego te bąbelki! Jeszcze jeden trik podpatrzony u włoskich gospodyń – zimne masło i mascarpone dodawane tuż przed podaniem. Wydaje mi się, że tego nie trzeba tłumaczyć. Ciao!
Risotto ze szparagami i cydrem:
2 porcje
1 młoda cebula, drobno posiekana
1 ząbek czosnku
1 łyżka oliwy + 1 łyżeczka masła
150 g ryżu arborio
1 lampka (130 ml) cydru
pęczek zielonych szparagów
1 l bulionu warzywnego lub wody
1 łyżka zimnego masła + 1 łyżka mascarpone
⅓ szklanki parmezanu
sól, pieprz
Bulion zagotuj. Odłam twarde końce szparagów; złap szparaga obiema rękami i przełam w miejscu, które podyktuje szparag, umyj łodygi, pokrój na kawałki około 1 centymetrowe, główki pozostaw w całości. Na gotujący się bulion wrzuć pokrojone łodygi i główki szparagów, gotuj przez 3 ½ minuty, wyjmij łyżką cedzakową, przelej lodowatą wodą i osusz. Bulion po szparagach pozostaw na małym ogniu. Do gotującego się bulionu włóż chochlę i trzymaj w zasięgu.
Młodą cebulę zeszklij na rozgrzanej oliwie i maśle. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i smaż przez 30 sekund. Wsyp ryż i przemieszaj do pokrycia się tłuszczem ziarenek. Dodaj wino i gotuj na większym ogniu do całkowitego odparowania. Wlej pierwszą chochlę bulionu i gotuj do całkowitego wchłonięcia płynów przez ryż, często mieszaj. Postępuj tak nieustannie przez około 18 minut, kiedy ryż będzie już al dente. Gotowanie risotto wymaga sporej uwagi przy częstym pojeniu ryżu i mieszaniu, więc trzeba trzymać go na oku. Dodaj ostatnią chochlę bulionu wraz ze szparagami, parmezanem, masłem i mascarpone, przemieszaj tylko do połączenia się składników. Ewentualnie dopraw solą i pieprzem. Podawaj od razu z lampką schłodzonego cydru i dodatkową porcją parmezanu.
Idealne risotto rozlewa się powoli po talerzu, więc kończąc gotowanie miej na uwadze, że w tym momencie powinno ono być jeszcze lejące, gdyż jeszcze zaabsorbuje płyny.
Otaguj zdjęcie swojej potrawy na instagramie hasztagiem #rozkoszny @rozkoszny, żebym mógł zobaczyć jakie cuda upichciłeś. Możesz też wrzucić zdjęcie w komentarzu pod postem na facebookowym fanpage’u. Będzie mi bardzo miło, tak samo jakbyś zostawił komentarz na blogu, co myślisz. Smacznego!
Wasz,
rozkoszny
13 komentarzy
Kocham ten przepis. Jest boski. Kremowy, rozpływający się w ustach, rozbudzający zmysły! Dziękuję.
Do usług!
Świetne połączenie! I ten cydr nadaje takiego orzeźwiającego posmaku! przekonałam się do risotto, dziękuję
<3
Nie mogę znaleźć na stronie twojego przepysznego przepisu na risotto ze szparagami i kozim serem 🙈 gdzie mogę go znaleźć?
Kaszotto ze szparagami, serem kozim i cydrem jest w mojej książce „Rozkoszne”
Czy można uzyc gotowego bulionu? Ze sklepu, ze słoiczka?
Nie polecam
Czy gotowy bulion też będzie ok? Ze słoiczka?
Czy można dodać trochę octu jabłkowego zamiast cydru??
Niestety nie będzie to to samo
Obłęd! Mąż powiedział „ten Rozkoszny to się zna na rzeczy” 👌😁👌
😀