Tarta z krem twarogowym i kurkami

To tarta, w której złociste kurki lądują na aksamitnym twarogu z koperkiem, a wszystko to spoczywa na maślanym cieście francuskim. Chrupie, pachnie i kusi tak, że trudno poprzestać na jednym kawałku.

Ta tarta to kwintesencja późnego lata i początku jesieni – wtedy, gdy na straganach pojawiają się świeże kurki, a w kuchni ma się ochotę na coś aromatycznego, ale wciąż lekkiego. Chrupiące ciasto francuskie, delikatny twaróg i koperkowy krem tworzą subtelną bazę dla złocistych kurek, które po podsmażeniu nabierają pełni smaku. Całość wieńczy odrobina parmezanu, która dodaje wyrazistości i podkreśla leśny charakter dania. To prosta, a zarazem efektowna przystawka – świetna zarówno na spotkanie z przyjaciółmi, jak i na leniwy wieczór z kieliszkiem wina.

Tarta z krem twarogowym i kurkami

Tarta z krem twarogowym i kurkami
4 porcje jako przystawka
½ dużego ciasta francuskiego (180 g)
250 g półtłustego twarogu
2 łyżki kwaśnej śmietany 18%
2 jajka
2 duże ząbki czosnku
4 łyżki posiekanego koperku + do podania
250 g kurek
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżka masła
1 gałązka rozmarynu (opcjonalnie)
3 łyżki startego parmezanu lub innego sera długodojrzewającego
sól morska w płatkach, świeżo mielony pieprz

1. Rozgrzej piekarnik do 220°C (góra–dół). Wyłóż blachę papierem do pieczenia. Wyłóż ciasto francuskie. Zagnij brzegi do środka, robiąc 1-cm ranty.

2. Przełóż twaróg do blendera wraz 1 jajkiem, śmietaną i 1 ząbkiem czosnk. Zblenduj na gładki krem. Dodaj koperku. Dopraw solą i pieprzem. Dokładnie wymieszaj. Będzie dość płynna, to ok!

3. Wyłóż masę serową na tartę, rozprowadzając ją między rantami. Posmaruj brzegi pozostałym jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką wody. Posyp je płatkami soli morskiej, Piecz, aż wierzch się lekko zetnie i zarumieni, 15 – 20 minut.

4. W międzyczasie oczyść grzyby. Włóż je do miski i obtocz w mące, a następnie zalej wodą. Wypłyną czyste na powierzchnię. Odcedź je i przełóż na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Pozostaw do wyschnięcia.

5. Na suchą, nierozgrzaną patelnię z nieprzywieralna powłoką wyłóż kurki. Włącz średni ogień i odparuj je, 6 – 7 minut. Dodaj masło, rozgnieciony ząbek czosnku i ewentualnie gałązkę rozmarynu. Smaż jeszcze, aż kurki się zrumienią się, 3 – 4 minuty. Wyjmij czosnek i rozmaryn, dopraw solą i pieprzem.

6. Upieczoną tartę wyjmij z piekarnika, na wierzchu ułóż podsmażone kurki i posyp większą dawką koperku i startym parmezanem.

Rady/porady
Można też użyć innych grzybów. Borowiki, podgrzybki, boczniaki, a nawet pieczarki.

Nie zapomnij pochwalić się, wstawiając zdjęcie na Instagram z hasztagiem #rozkoszny, oznaczając mnie, abym Cię znalazł! Jeśli jeszcze nie śledzisz bloga na Instagramie i Facebooku, a chcesz być na bieżąco, koniecznie to nadrób.

Wasz,
Rozkoszny

Tarta z krem twarogowym i kurkami
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on twitter

11 komentarzy

Renata 23 września, 2025 - 1:24 pm

Czy można gdzieś kupić gotowe ciasto francuskie na maśle? Ja już zwątpiłam.

Reply
rozkoszny 24 września, 2025 - 11:22 am

w auchan i carrefur się pojawiają 🙂

Reply
Ida 23 września, 2025 - 9:27 pm

Jakie twarogi polecasz?

Reply
rozkoszny 24 września, 2025 - 11:23 am

strzałkowa, garwolin

Reply
ANNA 25 września, 2025 - 11:52 pm

czy w przypadku innego rodzaju grzybow sposród tych ktore wymieniłeś, postępowanie jest dokladnie takie samo jak z kurkami czy trzeba cos modyfikowac?

Reply
rozkoszny 30 września, 2025 - 11:41 am

Pieczarki można normalnie podsmażyć

Reply
Aldona 26 września, 2025 - 12:06 am

Pomyślałam, że to przegięcie z tym koperkiem, dodałam tylko łyżkę – no i to jednak warto było zaufać przepisowi, ten koperek potrzebny dla przełamania jest. Ufajcie Rozkosznemu!

Reply
rozkoszny 30 września, 2025 - 11:41 am

zawsze! 😛

Reply
Małgorzata 8 października, 2025 - 9:29 pm

Czy mogę jako spodu użyć ciasta kruchego?

Reply
rozkoszny 9 października, 2025 - 5:37 pm

Jasne! 🙂

Reply
Fukaeri 5 listopada, 2025 - 7:28 pm

Cześć, jaka wielkość blaszki na tartę?

Reply

Leave a Comment