Halloumi au poivre, czyli w oldschoolowym francuskim sosie pieprzowym to majestatyczne danie wegetariańskie na wyjątkową okazję. Ser jest zarumieniony, a jego wnętrze ugina się pod własnym ciężarem. Jednak to towarzyszący mu sos pełen grubo rozgniecionych ziaren pieprzu agresywnie szczypiących język gra tutaj pierwsze skrzypce.
Azymut ustawiony na kuchnię francuską. Po ostatnim triumfach tofu au citron, w maślanym sosie cytrynowym, uświadomiłem sobie, że warto aplikować tradycyjne francuskie techniki i receptury na potrzeby wegetariańskiego gotowania. Kuchnia znad Sekwany jest wyjątkowo mięsna, jednak to także kuchnia produktu, celebracji każdego elementu na talerzu bez nadmiernego przytaczania ich przyprawami. A więc znany głównie z towarzystwa krwistym stekom sos au poivre przedstawiłem serowi halloumi. Rezultaty są iście rozkoszne.
Halloumi au poivre
4 porcje
2 kostki (500 g) halloumi
1 łyżka oliwy extra virgin
1 łyżka ziaren pieprzu
2 łyżki masła
1 średnia szalotka, pokrojona w drobną kostkę
3 ząbki czosnku, pokrojone na cienkie plasterki
⅓ szklanki koniaku, dry sherry, brandy lub whisky
1 łyżka soku z cytryny
½ szklanki (125 g) kremówki 30%
sól morska drobnoziarnista
1. Rozgrzej piekarnik do 150 stopni Celsjusza (góra-dół).
2. Na żaroodpornej patelni rozgrzej oliwę na umiarkowanym ogniu. Smaż halloumi, aż się zarumieni, po 2 – 3 minuty na stronę. Wraz z patelnią przełóż do piekarnika i piecz, aż całościowo bardziej zmięknie, około 10 minut.
3. Ziarna pieprzu rozgnieć grubo w moździerzu. Jeśli go nie masz, przełóż je do plastikowej torebki strunowej i rozgnieć za pomocą tłuczka lub patelni.
4. Rozgrzej masło na patelni na umiarkowanym ogniu. Gdy zacznie skwierczeć, dodaj szalotkę, czosnek, rozgnieciony pieprz i ¼ łyżeczki soli morskiej drobnoziarnistej. Smaż, aż szalotka się zeszkli, 3 – 4 minuty.
5. Zdejmij patelnię z ognia i wlej ostrożnie koniak oraz sok z cytryny. Wróć na ogień i gotuj do momentu prawie całkowitego wyparowania alkoholu, 1 – 2 minuty. Zmniejsz ogień do minimum. Wlej kremówkę, wmieszaj ją za pomocą trzepaczki, tworząc gładki sos. Gotuj do lekkiego zgęstnienia, sos ma oblepiać łyżka, spływając po niej, przez 1 – 2 minuty. Zdejmij z ognia. Skosztuj i ewentualnie dopraw. Pamiętaj jednak, że halloumi sam w sobie jest dość słone.
6. Halloumi pokrój na plastry. Polej je sosem pieprzowym i podawaj z puree ziemniaczanym i sałatą z mocno cytrusowym winegretem.
Rady/porady
Przygotowywane w ten sposób halloumi jest eleganckie. Jeśli wolisz jednak więcej przypieczonych brzegów i rozpływającą się konsystencję, pokrój je w plastry i ugrilluj lub usmaż.
Nie zapomnij pochwalić się, wstawiając zdjęcie na Instagram z hasztagiem #rozkoszny, oznaczając mnie, abym Cię znalazł! Jeśli jeszcze nie śledzisz bloga na Instagramie i Facebooku, a chcesz być na bieżąco, koniecznie to nadrób.
Wasz,
Rozkoszny
11 komentarzy
Czy można zastąpić alkohol czymś innym lub czy można go po prostu pominąć? Chcemy podać to dzieciom 😉
Alkohol podczas gotowania wyparuje, pozostanie jedynie smak, więc danie będzie odpowiednie dla dzieci
A czy mozna zastapic winem albo czyms bezalkoholowym? Nie kupuje zadnego z wymienionych alkoholi bo nikt w domu nie lubi wiec szkoda dla jednego przepisu 🙂
mniam mniam
Podeszłam nieco sceptycznie do tego przepisu. Jak się myliłam! Pyyyyszne, a gotując sos czulam się jak szef kuchni 🙂 dziękuję!
Czy można użyć tofu?
Tak!
Pytanie od całkowitej świeżynki kulinarnej? Czy jak chcę zrobić połowę porcji to powinnam jakoś krócej gotować sos?
Jeśli weźmiesz mniejszą patelnię to będzie gotować się tyle samo
Sos jest genialny, dziś robię ponownie 😉
Ja użyłam zielony pieprz marynowany i też wychodzi pyszne.