Odwrócone ciasto migdałowe z pomarańczami i likierem Cointreau

Nie wiem, co lubię w nim najbardziej. Wilgotne ciasto migdałowe wyszlifowane likierem Cointreau czy cieniutkie plasterki pomarańczy, które po upieczeniu do góry nogami są mięciutkie, słodkie i absolutnie rozkoszne.

To jedno z tych ciast, po których zaserwowaniu zostaniecie okrzyknięci najlepszymi cukiernikami w rodzinie lub/i wśród znajomych. Nie trzeba im mówić, że jest bardzo proste w przygotowaniu, a jedyne czego wymaga to odrobiny cierpliwości przy krojeniu pomarańczy w cienkie plasterki. Reszta pójdzie już z górki. Jeśli nawet masa zważy się podczas miksowania, to nic. Po upieczeniu ciasto i tak będzie wilgotne, cudnie migdałowe i aromatyczne.

Zamiast klasycznych pomarańczy deserowych sprawdzą się tu jeszcze mandarynki i krwiste pomarańcze, których czerwone wnętrze będzie się bajecznie prezentować w tym wydaniu.

Deser zdaje się jeszcze lepiej smakować w towarzystwie Margarity, w której także wybrzmiewa likier Cointreau. Wszystko co trzeba zrobić, to połączyć w szejkerze (sprawdzi się też bidon na wodę) 50 ml tequili z 30 ml Cointreau, 20 ml soku z limonki i kilkoma kostkami lodu. Wstrząsnąć mocno i przelać do kieliszka, którego brzegi wcześniej zostały zwilżone limonką i obtoczone w soli. Na zdrowie!

Odwrócone ciasto migdałowe z pomarańczami i likierem Cointreau
tortownica 23 cm
4 małe pomarańcze (600 g)
⅓ szklanki (70 g) cukru
1 ⅓ szklanki (140 g) mąki migdałowej lub drobno zmielonych migdałów
½ szklanki (65 g) mąki pszennej lub mieszanki mąk bezglutenowych
2 łyżeczki proszku do pieczenia
½ łyżeczki soli
200 g miękkiego masła
1 szklanka (200 g) cukru
1 łyżka skórki z pomarańczy
3 jajka, w temperaturze pokojowej
⅓ szklanki (90 g) jogurtu greckiego, w temperaturze pokojowej
3 łyżki likieru pomarańczowego Cointreau
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

1. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Tortownicę o średnicy 23 cm natłuść olejem. Dno tortownicy wyłóż papierem do pieczenia, który posmaruj jeszcze cienką warstwą oleju.

2. Pomarańcze pokrój w cienkie plasterki, zachowaj końcówki do wyciśnięcia soku. Będziesz potrzebować około 20 plasterków (podana ilość pomarańczy przewiduje rezerwę). Pozbądź się pestek.

3. W miseczce wymieszaj ⅓ szklanki (70 g) cukru z 2 – 3 łyżkami soku z pomarańczy do powstania półpłynnej mazi. Rozsmaruj ją po całej powierzchni tortownicy. Ułóż plasterki pomarańczy, tak aby na siebie nachodziły, tworząc piękną mozaikę.

4. Mąkę migdałową wymieszaj z mąką pszenną, proszkiem do pieczenia i solą. Masło utrzyj z cukrem na jasną, puszystą masę, około 2 minuty. Wmieszaj skórę z pomarańczy. Dodaj jajka, jedno po drugim. Następnie jogurt, likier pomarańczowy Cointreau i ekstrakt waniliowy. Wsyp przygotowaną mąkę i wymieszaj jedynie do połączenia.

5. Masę przełóż do tortownicy. Piecz około 45 minut, do suchego patyczka. Studź 15 minut w formie. Podważ nożem brzegi, zdejmij obręcz tortownicy, a następnie używając talerza obróć ciasto. Delikatnie usuń papier do pieczenia. Przed krojeniem wystudź całkowicie. Aby uzyskać idealny smak i konsystencję, zawiń ciasto w folię spożywczą i odstaw w temperaturze pokojowej na co najmniej jeden dzień przed podaniem.

Rady/porady
Najlepiej wybrać odmianę pomarańczy o cienkiej skórce. Im więcej miąższu, tym lepiej!

Nie zapomnij pochwalić się, wstawiając zdjęcie na Instagram z hasztagiem #rozkoszny, oznaczając mnie, abym Cię znalazł! Jeśli jeszcze nie śledzisz bloga na Instagramie i Facebooku, a chcesz być na bieżąco, koniecznie to nadrób.

Wasz,
Rozkoszny

Odwrócone ciasto migdałowe z pomarańczami i likierem Cointreau 2
Odwrócone ciasto migdałowe z pomarańczami i likierem Cointreau 🍊

Co powiecie na odwrócone ciasto migdałowe z pomarańczami i likierem Cointreau? 🍊💃 https://www.rozkoszny.pl/odwrocone-ciasto-migdalowe-z-pomaranczami-i-likierem-cointreau/

Opublikowany przez Rozkoszny Środa, 6 stycznia 2021
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on twitter

47 komentarzy

Basia 6 stycznia, 2021 - 11:54 am

Panie Rozkoszny, aż mnie ten film zrelaksował! W weekend będzie ciasto i Margarita! 🙂

Reply
rozkoszny 6 stycznia, 2021 - 6:29 pm

na zdrowie!

Reply
Agata 7 stycznia, 2021 - 3:12 pm

Skąd taki piękny talerz pod ciasto?

Reply
rozkoszny 8 stycznia, 2021 - 9:55 am

Fenek Studio

Reply
Asia 15 stycznia, 2021 - 11:13 am

Cześć! Czy mogę to ciasto upiec dzień przed podaniem? Czy dużo wtedy straci na walorach estetyczno smakowych? Pozdrawiam serdecznie

Reply
rozkoszny 15 stycznia, 2021 - 11:21 am

tak, nawet dobrze mu to zrobi!

Reply
Asia 16 stycznia, 2021 - 11:28 pm

Dziękuję za odpowiedź. A czy w tym cieście mocno wyczuwalny jest smak alkoholu?

Reply
rozkoszny 17 stycznia, 2021 - 12:05 pm

nie, w ogóle, uszlachetnia on jedynie smak pomarańczy

Aga 7 lutego, 2021 - 12:03 pm

Zamiast Cointreau użyłam wody z kwiatów pomarańczy. Cudowne ciasto, wszyscy zachwyceni tym aromatem!
Brawo 👏

Reply
rozkoszny 7 lutego, 2021 - 12:18 pm

super, bardzo się cieszę <3

Reply
Tomek 8 stycznia, 2021 - 10:00 am

Ciasto wyszło przepyszne!

Reply
rozkoszny 8 stycznia, 2021 - 10:36 pm

<3

Reply
Agata 8 stycznia, 2021 - 11:40 pm

Hmmm… Gnam gnam, uwielbiam ciasta z migdałami, moje ulubione to torta caprese, migdały, czekolada… Trzeba spróbować i tego, bo zawsze mi smakowało połączenie z cytrusami.
Ja mam pytanie z innej beczki.. W Polsce, jak i w Stanach często podaje się przepisy, gdzie miarką jest szklanka (albo cup w USA). Skąd to się wzięło? Zawsze mam awersję do takich przepisów, bo szklanka szklance nierówna.. Pozdrawiam z Toskanii!

Reply
rozkoszny 8 stycznia, 2021 - 11:56 pm

Też wolę w gramach i mililitrach, ale podaję też na szklanki, gdyż nie wszyscy mają wagi kuchenne

Reply
Karolina 12 stycznia, 2021 - 8:39 pm

To ciasto to absolutny hit – nawet dla sceptyków pieczenia. Właśnie zrobiliśmy je wspólnie z chłopakiem i cała rodzina się zachwyca! To był naprawdę bardzo fajnie spędzony czas, no i udany debiut cukierniczy 🙂 Jedyne czego nam, jako totalnym amatorom lekko brakowało to pokazanie przekroju ciasta po jego upieczeniu – nie byliśmy do końca pewni, czy uzyskaliśmy odpowiednią strukturę. Dziękujemy za ten przepis, coś wspaniałego :))

Reply
rozkoszny 12 stycznia, 2021 - 11:10 pm

cieszę się <3 postaram się dorobić zdjęcie przekroju wkrótce!

Reply
Paulina 14 stycznia, 2021 - 8:17 pm

Hej, uwielbiam Twoje przepisy:)
Mam pytanie, poniewaz musze niestety unikac glutenu i laktozy- moglabym uzyc jogurtu kokosowego zamiast greckiego? I jaka maka nadaje sie zamiast pszennej ewentualnie? Biszkopty pieke przewaznie na ryzowej, czy bylaby odpowiednia, jesli dodam np 1-2 zoltka wiecej?
Pozdrawiam serdecznie!

Reply
rozkoszny 14 stycznia, 2021 - 9:12 pm

Cześć, dzięki! Myślę, że sama ryżowa nie. Najlepiej wymieszaj ryżową, ziemniaczaną i kukurydzianą, a najlepiej użyć gotowej mieszanki. Jogurt kokosowy jak najbardziej się nada!

Reply
Magdalena Bożek 15 stycznia, 2021 - 12:00 pm

Witaj Rozkoszny 🙂 a czy mogę zamiast proszku do pieczenia dać sodę oczyszczoną? Gdyż nie mam proszku do pieczenia bezglutenowego i czy mają tez być 2 łyżeczki sody czy mniej?

Reply
rozkoszny 15 stycznia, 2021 - 3:39 pm

ahhh, dodaj 1 1/2 łyżeczki – ciasto może mniej równomiernie wyrosnąć

Reply
Anna 15 stycznia, 2021 - 12:22 pm

Witam! A czym można zastąpić likier pomarańczowy Cointreau?

Reply
rozkoszny 15 stycznia, 2021 - 3:40 pm

ewentualnie wodą z kwiatów pomarańczy – 2 łyżkami

Reply
Emilia 15 stycznia, 2021 - 3:38 pm

Czy to jest zwykły likier czy NOIR?

Reply
rozkoszny 15 stycznia, 2021 - 3:41 pm

klasyczny

Reply
Halszka 15 stycznia, 2021 - 7:22 pm

Dzięki za przepis. Czy mogę dodać sok z pomarańczy zamiast likieru ?

Reply
rozkoszny 15 stycznia, 2021 - 8:31 pm

można, ale nie będzie to ten sam smak 🙁

Reply
Marzena 20 stycznia, 2021 - 8:40 pm

Pyszny! Ale czy te plastry pomarańczy pełnią tu jakąś rolę? Zatrzymują wilgoć np? Bo niestety ale wszyscy zdejmowaliśmy je z ciasta, nie jesteśmy fanami skorki pomarańczowej … 🙂 na drugi raz muszę pomarańcze obrać, czy mogę ją całkowicie pominąć? A może czymś innym zastąpić, ale czym skoro nie cytrusem… Chyba się nie da…

Reply
rozkoszny 21 stycznia, 2021 - 10:20 am

smakową! są po prostu pyszne i w całości jadalne przygotowane w ten sposób 🙂 może pokroiłaś plastry zbyt grubo? a może goście nawet nie spróbowali, myśląc, że to tylko dekoracja? trzeba ich zachęcić do spróbowania!
natomiast jeśli nie pomarańcze, możesz spróbować z np. owocami jagodowymi albo jabłkami

Reply
Beata 26 stycznia, 2021 - 11:44 pm

Hej Rozkoszny!
super to ciasto, robiłam je na mielonych migdałach + mąka pszenna, teraz chciałabym poeksperymentować z tymi bezglutenowymi. Przeczytałam w komentarzach, że radzisz kukurydzianą + ryżową + ziemniaczaną, ale nie napisałeś jakie proporcje należy zastosować. Ja jestem zielona w tym temacie, gdzieś w internecie przeczytałam też, że powinnam do takiej mieszanki dodać mączkę chleba świętojańskiego (karob), czy jest to naprawdę konieczne ?
Z góry dziękuję za wyczerpującą odpowiedź 😉
Ps. zasugerowałabym zastosowanie dzielenia składników na poszczególne etapy (np. ciasto, masa, polewa). Niestety, dla mnie ten przepis jest bardzo nieczytelny i też trochę niedokładny – patrz ilość cukru na syrop: w składnikach – 70g, w przepisie – 60g, ale nadal i jedno i drugie = 1/3 szklanki. 🤯
Wiem, że to nie ma raczej znaczenia tym przypadku, ale ktoś bardzo początkujący mógłby się pogubić.
Pozdrawiam!

Reply
rozkoszny 27 stycznia, 2021 - 10:19 am

dziękuję za uwagę, już poprawiłem tę literówkę! mam nadzieję, że film trochę pomógł
mąki mieszamy w proporcji 1:1:1

Reply
Magda 27 stycznia, 2021 - 9:19 am

Ciasto wygląda obłędnie! Mam jednak pytanie – w tradycyjnym przepisie na pomarańczowo – migdałowo ciasto pomarańczowe nie ma masła 🙂 czy można połączyć te dwa przepisy – mam na myśli – pomarańcze w „zaprawie” cukrowej „zabrać” z Twojego przepisu a ciasto z tradycyjnego hiszpańskiego? czy jednak nie jest to dobry pomysł?

Reply
rozkoszny 27 stycznia, 2021 - 10:20 am

masz na myśli tartę de Santiago? myślę, że można spróbować

Reply
Karolina 28 stycznia, 2021 - 11:37 am

Nie mogę jeść nabiału. Czego można użyć zamiast masła?

Reply
rozkoszny 28 stycznia, 2021 - 2:33 pm Reply
Małgorzata Fuks 11 lutego, 2021 - 4:24 pm

A piekarnik? Góra/ dół ?
Z obiegiem?

Reply
rozkoszny 11 lutego, 2021 - 6:59 pm

zawsze góra-dół

Reply
Anna 18 lutego, 2021 - 12:16 pm

Toż to rozkosz! Pół tortownicy znikło za jednym posiedzeniem 😀

Reply
rozkoszny 18 lutego, 2021 - 2:56 pm

bardzo się cieszę <3

Reply
Asia 13 marca, 2021 - 9:29 am

Hej. Czy można pominąć mąkę migdałową? Narzeczony ma uczelnie:(

Reply
rozkoszny 13 marca, 2021 - 10:34 am

hej, a może jakaś inna orzechowa, np. z orzechów laskowych?

Reply
Asia 13 marca, 2021 - 11:54 am

I wykorzystać tylko pszenną? Lub zamienić migdałową na jakąś inną?

Reply
Dorota 27 listopada, 2021 - 8:57 pm

Czy jest jakiś myk, zeby finalnie ciasto nie orzechodzilo przez pomarańcze? Ukladam je ciasno a i tak po upieczeniu widac, ze ciasto przeszlo przez plastry i efekt wizualny nie jest zadowalający.

Reply
rozkoszny 28 listopada, 2021 - 12:38 pm

Może ciasto wyszło za rzadkie? Składniki zostały dokładnie odmierzone?

Reply
kamila 30 stycznia, 2023 - 11:12 am

Witaj! Dziękuję za kolejny wspaniały przepis- ciasto rewelacyjne! Mam tylko pytanie, czy czas pieczenia to rzeczywiście tylko 45 min? Piekłam to ciasto dwa razy i po takim czasie nadal było płynne. Dopiero po ok. 1h15min było gotowe do wyjęcia z piekarnika. Natomiast w innych przepisach zwykle czas pieczenia się zgadza.

Reply
Marysia 30 kwietnia, 2023 - 10:01 pm

Piekłam ciasto kropka w kropkę według gramatury w przepisie. Niestety wyładowało w koszu bo wyszedł zakalec😔😔Od spodu do połowy było po prostu mokre.

Reply
rozkoszny 1 maja, 2023 - 11:53 am

Może składniki nie były w temperaturze pokojowej?

Reply
Dorota 13 grudnia, 2023 - 7:59 pm

cześć,
Ile dni wcześniej można zrobić to ciasto?

Reply

Leave a Comment