Zanim powiesz, że to trudne przeczytaj ten 15 minutowy przepis, opierający się na gotowaniu lekkiego, ale soczystego udźca z indyka w mleku kokosowym z ognistą zieloną pastą curry. Ostre, słodkie, wciągające.
Curry – jedno z podstawowych dań kuchni tajskiej, która słynie ze swojej świeżości i szybkości przygotowywania dań. Różni się one od bardziej spopularyzowanego curry indyjskiego, luźniejszą konsystencją oraz użyciem pasty w jednym z trzech odcieni – czerwonym, żółtym i zielonym – różniącymi się skalą ostrości. Zielona jest najbardziej ostra i wyrazista, ale zależy to też od marki, więc trzeba finalnie przetestować produkt na swojej skórze i upodobaniach.
Tajskie curry zawiera dość egzotycznie brzmiący sos rybny, który jest podstawą kuchni tajskiej i z powodzeniem użyjecie go w pad thaiu. Jednak najbardziej dziwne mogą się wydawać liście limonki kaffir, które trudno zastąpić czymś innym, ale chyba cytrusowo – kwaśny smak najlepiej odda po prostu większa ilość limonki. Nie wszyscy są fanami tych ostro – słodko – kwaśnych smaków, ale dla smakoszy jest to niemała gratka. Szczególnie z dużą miską ryżu jaśminowego.
Tajskie zielone curry z indykiem i cukinią:
3 porcje
1 puszka mleka kokosowego (400 ml)
3 łyżki zielonej pasty curry
500 g udźca indyczego
1 cukinia
9 liści limonki kaffir lub sok z limonki
1 łyżka cukru
1 łyżka sosu rybnego
1 łyżka soku z limonki
⅓ szklanki listków mięty lub tajskiej bazylii
1 papryczka chili (opcjonalnie)
limonka do podania
Indyka pokrój na kawałki około 4 cm, cukinię pokrój w plasterki, a następnie w półksiężyce, chili pokrój na plasterki, rozkrusz listki limonki kaffir, przejeżdżając wzdłuż rdzenia, pozbywając się go.
Na dużej patelni nałóż ½ szklanki śmietanki kokosowej zgromadzonej na górze puszki. Smaż przez około 6 minut na średnim ogniu, do odparowania i rozwarstwienia się tłuszczu. Dodaj pastę i gotuj jeszcze 3 minuty. Do tej masy dodaj resztę gęstej śmietanki z puszki, łyżka po łyżce. Wodę kokosową zostaw w puszce.
Dodaj indyka, sporą szczyptę soli i pokruszone liście limonki kaffir, gotuj przez 5 minut. Dodaj wodę kokosową pozostałą w puszce wraz z cukinią. Gotuj jeszcze przez 8 minut. Przypraw cukrem, sosem rybnym i sokiem z limonki. Danie powinno być słodko – ostre, lekko słone i z kwaśnym posmakiem. Tuż przed podaniem dodaj świeże zioła i chili. Najlepiej podawaj w głębokim talerzu z ryżem jaśminowym i kawałkiem limonki.
Podoba się przepis? Podaj dalej – udostępnij! Do zobaczenia i smacznego! #rozkoszny
Wasz,
Rozkoszny
2 komentarze
Dzięki za przepis, wyszło pyszne 🙂 pytanie tak z ciekawości: czemu służy na początku zabieg z odparowaniem mleczka i podsmażeniem go razem z pastą (zamiast od razu wlać całą śmietankę i dodać pastę)? Chodzi o to żeby mleczko się potem nie zwarzyło?
Tak! Co więcej przesmażona pasta wydobywa więcej smaku, takie curry ma też bardziej gęstą konsystencję. Służę radą i cieszę się, że smakowało! 🙂